< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

658 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 658. година пред новата ера, 658. од првиот милениум п.н.е., 58. од 7 век п.н.е. и деветта од 650-тите п.н.е.

659 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар659 п.н.е.
DCLVIII п.н.е.
Ab urbe condita95
Староегипетска ераXXVI династија, 6
- ФараонПсаметих I, 6
Старогрчка ера30.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4092
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1251
Берберски календар292
Будистички календар−114
Бурмански календар−1296
Византиски календар4850–4851
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2038 или 1978
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2039 или 1979
Коптски календар−942 – −941
Етиопски календар−666 – −665
Еврејски календар3102–3103
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−602 – −601
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2442–2443
Холоценски календар9342
Ирански календар1280 п.п. – 1279 п.п.
Исламски календар1319 п.х. – 1318 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1675
Мингуо-календар2570 пред Р. Кина
民前2570年
Нанакшахи−2126
Тајландски сончев календар−116 – −115
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−532 или −913 или −1685
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−531 или −912 или −1684

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4850 и 4851 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4092 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3102 и 3103 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 95.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 658 година се протега во 1978 и 1979, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2038 и 2039 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 115 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1318 и 1317 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...