< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

607 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 607. година пред новата ера, 607. од првиот милениум п.н.е., 7. од 7 век п.н.е. и осма од 600-тите п.н.е.

608 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар608 п.н.е.
DCVII п.н.е.
Ab urbe condita146
Староегипетска ераXXVI династија, 57
- ФараонНехо II, 3
Старогрчка ера43. олимпијада (победник
Асирски календар4143
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1200
Берберски календар343
Будистички календар−63
Бурмански календар−1245
Византиски календар4901–4902
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2089 или 2029
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2090 или 2030
Коптски календар−891 – −890
Етиопски календар−615 – −614
Еврејски календар3153–3154
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−551 – −550
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2493–2494
Холоценски календар9393
Ирански календар1229 п.п. – 1228 п.п.
Исламски календар1267 п.х. – 1266 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1726
Мингуо-календар2519 пред Р. Кина
民前2519年
Нанакшахи−2075
Тајландски сончев календар−65 – −64
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−481 или −862 или −1634
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−480 или −861 или −1633

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4901 и 4902 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4143 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3153 и 3154 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 146.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 607 година се протега во 2029 и 2030, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2089 и 2090 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 64 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1266 и 1265 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...