< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

623 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 623. година пред новата ера, 623. од првиот милениум п.н.е., 23. од 7 век п.н.е. и четвртта од 620-тите п.н.е.

624 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар624 п.н.е.
DCXXIII п.н.е.
Ab urbe condita130
Староегипетска ераXXVI династија, 41
- ФараонПсаметих I, 41
Старогрчка ера39. олимпијада (победник
Асирски календар4127
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1216
Берберски календар327
Будистички календар−79
Бурмански календар−1261
Византиски календар4885–4886
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2073 или 2013
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2074 или 2014
Коптски календар−907 – −906
Етиопски календар−631 – −630
Еврејски календар3137–3138
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−567 – −566
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2477–2478
Холоценски календар9377
Ирански календар1245 п.п. – 1244 п.п.
Исламски календар1283 п.х. – 1282 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1710
Мингуо-календар2535 пред Р. Кина
民前2535年
Нанакшахи−2091
Тајландски сончев календар−81 – −80
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−497 или −878 или −1650
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−496 или −877 или −1649

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4885 и 4886 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4127 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3137 и 3138 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 130.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 623 година се протега во 2013 и 2014, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2073 и 2074 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 80 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1282 и 1281 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...