< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

661 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 661. година пред новата ера, 661. од првиот милениум п.н.е., 61. од 7 век п.н.е. и втора од 660-тите п.н.е.

662 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар662 п.н.е.
DCLXI п.н.е.
Ab urbe condita92
Староегипетска ераXXVI династија, 3
- ФараонПсаметих I, 3
Старогрчка ера29.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4089
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1254
Берберски календар289
Будистички календар−117
Бурмански календар−1299
Византиски календар4847–4848
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2035 или 1975
    — до —
己未年 (зем. коза)
2036 или 1976
Коптски календар−945 – −944
Етиопски календар−669 – −668
Еврејски календар3099–3100
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−605 – −604
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2439–2440
Холоценски календар9339
Ирански календар1283 п.п. – 1282 п.п.
Исламски календар1322 п.х. – 1321 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1672
Мингуо-календар2573 пред Р. Кина
民前2573年
Нанакшахи−2129
Тајландски сончев календар−119 – −118
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−535 или −916 или −1688
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−534 или −915 или −1687

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4847 и 4848 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4089 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3099 и 3100 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 92.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 661 година се протега во 1975 и 1976, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2035 и 2036 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 118 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1321 и 1320 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...