< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

672 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 672. година пред новата ера, 672. од првиот милениум п.н.е., 72. од 7 век п.н.е. и трета од 670-тите п.н.е.

673 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар673 п.н.е.
DCLXXII п.н.е.
Ab urbe condita81
Староегипетска ераXXV династија, 80
- ФараонТахарка, 18
Старогрчка ера26.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4078
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1265
Берберски календар278
Будистички календар−128
Бурмански календар−1310
Византиски календар4836–4837
Кинески календар丁未(огн. коза)
2024 или 1964
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2025 или 1965
Коптски календар−956 – −955
Етиопски календар−680 – −679
Еврејски календар3088–3089
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−616 – −615
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2428–2429
Холоценски календар9328
Ирански календар1294 п.п. – 1293 п.п.
Исламски календар1334 п.х. – 1333 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1661
Мингуо-календар2584 пред Р. Кина
民前2584年
Нанакшахи−2140
Тајландски сончев календар−130 – −129
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−546 или −927 или −1699
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−545 или −926 или −1698

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4836 и 4837 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4078 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3088 и 3089 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 81.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 672 година се протега во 1964 и 1965, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2024 и 2025 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 129 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1333 и 1332 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...