< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

629 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 629. година пред новата ера, 629. од првиот милениум п.н.е., 29. од 7 век п.н.е. и последна од 620-тите п.н.е.

630 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар630 п.н.е.
DCXXIX п.н.е.
Ab urbe condita124
Староегипетска ераXXVI династија, 35
- ФараонПсаметих I, 35
Старогрчка ера37.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4121
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1222
Берберски календар321
Будистички календар−85
Бурмански календар−1267
Византиски календар4879–4880
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2067 или 2007
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2068 или 2008
Коптски календар−913 – −912
Етиопски календар−637 – −636
Еврејски календар3131–3132
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−573 – −572
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2471–2472
Холоценски календар9371
Ирански календар1251 п.п. – 1250 п.п.
Исламски календар1289 п.х. – 1288 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1704
Мингуо-календар2541 пред Р. Кина
民前2541年
Нанакшахи−2097
Тајландски сончев календар−87 – −86
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−503 или −884 или −1656
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−502 или −883 или −1655

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4879 и 4880 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4121 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3131 и 3132 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 124.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 629 година се протега во 2007 и 2008, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2067 и 2068 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 86 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1288 и 1287 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...