< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

665 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 665. година пред новата ера, 665. од првиот милениум п.н.е., 65. од 7 век п.н.е. и шеста од 660-тите п.н.е.

666 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар666 п.н.е.
DCLXV п.н.е.
Ab urbe condita88
Староегипетска ераXXV династија, 87
- ФараонТахарка, 25
Старогрчка ера28.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4085
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1258
Берберски календар285
Будистички календар−121
Бурмански календар−1303
Византиски календар4843–4844
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2031 или 1971
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2032 или 1972
Коптски календар−949 – −948
Етиопски календар−673 – −672
Еврејски календар3095–3096
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−609 – −608
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2435–2436
Холоценски календар9335
Ирански календар1287 п.п. – 1286 п.п.
Исламски календар1327 п.х. – 1326 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1668
Мингуо-календар2577 пред Р. Кина
民前2577年
Нанакшахи−2133
Тајландски сончев календар−123 – −122
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−539 или −920 или −1692
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−538 или −919 или −1691

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4843 и 4844 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4085 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3095 и 3096 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 88.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 665 година се протега во 1971 и 1972, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2031 и 2032 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 122 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1326 и 1325 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...