< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

650 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 650. година пред новата ера, 650. од првиот милениум п.н.е., 50. од 7 век п.н.е. и прва од 650-тите п.н.е.

651 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар651 п.н.е.
DCL п.н.е.
Ab urbe condita103
Староегипетска ераXXVI династија, 14
- ФараонПсаметих I, 14
Старогрчка ера32.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4100
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1243
Берберски календар300
Будистички календар−106
Бурмански календар−1288
Византиски календар4858–4859
Кинески календар己巳(зем. змија)
2046 или 1986
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2047 или 1987
Коптски календар−934 – −933
Етиопски календар−658 – −657
Еврејски календар3110–3111
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−594 – −593
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2450–2451
Холоценски календар9350
Ирански календар1272 п.п. – 1271 п.п.
Исламски календар1311 п.х. – 1310 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1683
Мингуо-календар2562 пред Р. Кина
民前2562年
Нанакшахи−2118
Тајландски сончев календар−108 – −107
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−524 или −905 или −1677
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−523 или −904 или −1676

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4858 и 4859 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4100 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3110 и 3111 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 103.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 650 година се протега во 1986 и 1987, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2046 и 2047 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 107 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1310 и 1309 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...