< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

639 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 639. година пред новата ера, 639. од првиот милениум п.н.е., 39. од 7 век п.н.е. и последна од 630-тите п.н.е.

640 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар640 п.н.е.
DCXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita114
Староегипетска ераXXVI династија, 25
- ФараонПсаметих I, 25
Старогрчка ера35. олимпијада (победник
Асирски календар4111
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1232
Берберски календар311
Будистички календар−95
Бурмански календар−1277
Византиски календар4869–4870
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2057 или 1997
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2058 или 1998
Коптски календар−923 – −922
Етиопски календар−647 – −646
Еврејски календар3121–3122
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−583 – −582
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2461–2462
Холоценски календар9361
Ирански календар1261 п.п. – 1260 п.п.
Исламски календар1300 п.х. – 1299 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1694
Мингуо-календар2551 пред Р. Кина
民前2551年
Нанакшахи−2107
Тајландски сончев календар−97 – −96
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−513 или −894 или −1666
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−512 или −893 или −1665

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4869 и 4870 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4111 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3121 и 3122 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 114.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 639 година се протега во 1997 и 1998, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2057 и 2058 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 96 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1299 и 1298 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...