< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

660 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 660. година пред новата ера, 660. од првиот милениум п.н.е., 60. од 7 век п.н.е. и прва од 660-тите п.н.е.

661 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар661 п.н.е.
DCLX п.н.е.
Ab urbe condita93
Староегипетска ераXXVI династија, 4
- ФараонПсаметих I, 4
Старогрчка ера29.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4090
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1253
Берберски календар290
Будистички календар−116
Бурмански календар−1298
Византиски календар4848–4849
Кинески календар己未(зем. коза)
2036 или 1976
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2037 или 1977
Коптски календар−944 – −943
Етиопски календар−668 – −667
Еврејски календар3100–3101
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−604 – −603
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2440–2441
Холоценски календар9340
Ирански календар1282 п.п. – 1281 п.п.
Исламски календар1321 п.х. – 1320 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1673
Мингуо-календар2572 пред Р. Кина
民前2572年
Нанакшахи−2128
Тајландски сончев календар−118 – −117
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−534 или −915 или −1687
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−533 или −914 или −1686

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4848 и 4849 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4090 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3100 и 3101 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 93.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 660 година се протега во 1976 и 1977, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2036 и 2037 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 117 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1320 и 1319 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...