< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

649 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 649. година пред новата ера, 649. од првиот милениум п.н.е., 49. од 7 век п.н.е. и последна од 640-тите п.н.е.

650 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар650 п.н.е.
DCXLIX п.н.е.
Ab urbe condita104
Староегипетска ераXXVI династија, 15
- ФараонПсаметих I, 15
Старогрчка ера32.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4101
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1242
Берберски календар301
Будистички календар−105
Бурмански календар−1287
Византиски календар4859–4860
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2047 или 1987
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2048 или 1988
Коптски календар−933 – −932
Етиопски календар−657 – −656
Еврејски календар3111–3112
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−593 – −592
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2451–2452
Холоценски календар9351
Ирански календар1271 п.п. – 1270 п.п.
Исламски календар1310 п.х. – 1309 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1684
Мингуо-календар2561 пред Р. Кина
民前2561年
Нанакшахи−2117
Тајландски сончев календар−107 – −106
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−523 или −904 или −1676
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−522 или −903 или −1675

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4859 и 4860 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4101 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3111 и 3112 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 104.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 649 година се протега во 1987 и 1988, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2047 и 2048 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 106 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1309 и 1308 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...