Давид де ла Крус

шпански велосипедист
(Пренасочено од Давид де ла Круз)

Давид де ла Крус Мелгарехо (шпански: David de la Cruz Melgarejo; р. 6 мај 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Инеос.[1]

Давид де ла Крус
Де ла Крус на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеДавид де ла Крус Мелгарехо
ПрекарМазоман
Роден6 мај 1989 (1989-05-06) (31 г.)
Сабадел,  Шпанија
Висина1,81 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Инеос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2012
2013–2014
2015–2017
2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Тим НетАп-Ендура
Етикс-Квик Степ
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
29 јуни 2019

КариераУреди

На 28 август 2016 година, Де ла Крус ја забележал најголемата победа во својата кариера дотогаш, освојувајќи ја деветтата етапа на Вуелта а Еспања од бегство и преземајќи ја водечката маичка и маичката за комбинираниот пласман.[2] Поради овие успеси бил прогласен за најдобар спортист во родниот град Сабадел во 2016 година.[3]

ДостигнувањаУреди

2009
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2010
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2011
2. Тоскана-Тера ди Чиклизмо
2012
2. Краен пласман Вуелта а Астурија
4. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
5. Краен пласман Волта а Португал
1.   Пласман за млад возач
9. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2014
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2016
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 9
2017
1. Етапа 8 Париз-Ница
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
4. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 3
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
1. Етапа 5 (ITT) Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
9. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 8
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2019
5. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро д’Италија 34 СО 56
  Тур де Франс СО
  Вуелта а Еспања СО СО 7 СО 15

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „De la Cruz signs for Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 17 август 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  2. Аласдер Фотерингем (29 август 2016). „Victory in Vuelta a Espana a massive first for De La Cruz“. Cyclingnews.com.
  3. Sabadell.cat (5 јуни 2017). „David de la Cruz, elegido mejor deportista de Sabadell del 2016“. Sabadell.cat.

Надворешни врскиУреди