МРТ 5 — канал на Македонската радио-телевизија. Започнал со емитување сигнал на 8 април 2020 година во 16 часот како специјализиран канал за детска програма на јавниот сервис.

МРТ 5
МРТ 5
Отпочната8 април 2020
СопственикМакедонска радио-телевизија
Формат на слика16:9 1080i
(намалено на 576i за SD емитување)
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија
СедиштеБул. Гоце Делчев б.б., 1000 Скопје
Сестрински канал(и)МРТ 1
МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ Сат
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
MUX 4Канал 5 (SD)
Кабелска телевизија
Локални кабелски операториРазлична позиција
IPTV
Max TVКанал 200 (HD)
neoTVКанал 5 (HD)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо
MaxTV GOГледај во живо (Само за корисници на Македонски Телеком)

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди