Солунски патрдии (ТВ-серија)

Солунски патрдии е телевизиска серија снимена во 1985 година во продукција на ТВ Скопје.

Солунски патрдии
Жанркомедија
Создадена одМиле Попоски
Режирана одКоле Ангеловски
Улоги
Земја на потеклоМакедонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди3
Прикажување
Првична мрежаТВ Скопје
Првично прикажување13 јули 1986 (1986-07-13) – 27 јули 1986

Серијата е снимена според истоимената драма на Миле Попоски, во режија на Коле Ангеловски која пак е напишана според делото на Марин Држиќ, Дундо Марое.

Улоги

уреди
Глумец Улуга
Благоја Спиркоски-Џумерко Итар Пејо
Гоце Тодоровски Цанде
Димче Мешковски Секула
Ванчо Петрушевски Сотка
Тодорка Кондова-Зафировска Евдокија
Владимир Ангеловски Целе
Трајче Иваноски Јанкула
Снежана Стамеска Пандора
Сабина Ајрула-Тозија Фатиме
Марин Бабиќ Божин
Мите Грозданов Јоргос
Салаетин Билал Јашар
Стево Спасовски Киртаки
Рамадан Махмут Мудур Ефенди
Петар Мирчевски Трговецот
Андон Јовановски Тапанџијата
Јовица Михајловски Цире
Лазе Манасковски Баже
Џемаил Максут Дервишот
Лилјана Велјанова Жена 1
Кица Ивковска-Велјановска Жена 2
Мукерем Билал Жена 3
Абдурахман Рахман Заптија
Благоја Ивчески Трговец
Зекир Сипахи Аљуш
Наџи Шабан Заптија

Содржина

уреди

Дејството се одвива во Солун. Серијата ги прикажува случките на Цанде, син на прилепскиот аџија, кој го мами својот татко и му зема 3000 алтани за трговија. Истиот парите ги користи за подароци и сладок живот кај љубовницата Фатиме. Заплетот се случува кога во Солун доаѓаат неговиот татко, Аџи Јанкула и слугата Секула да го бараат Цанде. Аџи Јанкула се здружува со Итар Пејо слуга на Јашар бег кој копнее по љубовницата на Цанде - Фатиме.

Надворешни врски

уреди