Сител — приватен телевизиски канал кој започна да емитува програма на македонски јазик на 22 јануари 1993 година, како една од првите приватни ТВ-станици во Македонија. Сител е медиум со претежно забавен општ формат.[1] Претежно програмата се состои од таканаречени турски серии синхронизирани на македонски. Исто така емитува Информативната програма, која емитува централни вести во 19:00 и 23:00 часот.[2][3] Неодамнешните анкети по затворањето на А1-телевизија која дотогаш била најгледана, македонските гледачи сугерираат дека Сител е најгледаната телевизија во Македонија.

Сител-телевизија
Отпочната22 јануари 1993
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија Македонија,
Сестрински канал(и)Сител 2, Сител 3
Веб-странаsitel.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
АналогнаКанал ?
ДигиталнаКанал ?
Boom TVКанал 004
Сателитска телевизија
Total TVКанал 002
Кабелска телевизија
BlizooКанал 006
TelekabelКанал ?
Достапна на повеќето кабелски операториПроверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TVКанал 002
Канал 702 (HD)
Семрежно емитување
WebMax TVГледај во живо Само (MKD)
OnNetГледај во живо Само (MKD)

На 1 јули 2008 година, Сител-телевизија ја пушта и својата сателитска програма, Сител 3 телевизија. Моментално сигналот се емитува на Еутелсат 16A и Интелсат 901 до гледачите од Европа, САД, Канада и Австралија.

На 20 јуни 2013 година, Сител-телевизија го пушта својот втор канал, Сител 2, кој е регионален канал и може да се емитува само во регионот на Кратово, Куманово и Крива Паланка.

Теленовели/Сапуници

уреди

Серии

уреди

Домашна програма

уреди

Качамак

Ја Сакам Македонија

Мерак Меана

Наводи

уреди
  1. Совет за радиодифузија
  2. „Официјално мрежно место на Сител“. Архивирано од изворникот на 2013-06-03. Посетено на 2013-06-10.
  3. „Серии на Сител“. Архивирано од изворникот на 2013-06-06. Посетено на 2013-06-10.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-07-04. Посетено на 2016-07-05.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-02-09. Посетено на 2015-01-31.

Надворешни врски

уреди