Хихирику — е хумористична, сатирична радио емисија, која се емитуваше на Македонското радио, секоја недела во 11:00 часот. Автор на сценарист на емисијата е Иван Карадак.[1]

„Хихирику“
РежисерИван Карадак
ПродуцентИван Карадак
СценаристИван Карадак
Главни улогиВладимир Ангеловски-Дади
Катерина Крстева
Ѓокица Лукаревски
Димче Мешковски
Благоја Чоревски
Гоце Тодоровски
Стојна Костовска
Ванчо Петрушевски
Катерина Коцевска
Емин Унѓел
Анче Џамбазова
Жанркомедија
Премиера19762017
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Владимир Ангеловски-Дади
Димче Мешковски
Ѓокица Лукаревски
Катерина Крстева
Благоја Чоревски
Гоце Тодоровски
Ванчо Петрушевски
Катерина Коцевска
Емин Унѓел
Анче Џамбазова
Стојна Костовска
Драган Спасов - Дац
Тодор Николовски
Петре Прличко
Таска Балабанова
Борис Мајсторов

Наводи уреди

  1. „Хихирику ги преживеа социјализмот и транзицијата, дали ќе го преживее и лудилото?“. Фактор. 27.03.2017. Посетено на 30 април 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)