Квалификации за Европското првенство во ракомет за мажи 2016

Оваа статија ги објаснува квалификациите за Европско првенство во ракомет за мажи 2016.

Квалификационен системУреди

Регистрирани биле 38 екипи за учество. 38 екипи се натпреварувале на 15 места на завршниот турнир во 2 различни фази на квалификации. Во секоја фаза, екипите биле поделени на неколку шешири според нивните позиции во ранг-списокот на репрезентацијата на ЕХФ.

Квалификациона фазаУреди

Извлекувањето за квалификационата група било одржано на 23 јуни 2012 на ЕХФ конгресот во Монте Карло, Монако.[1] Натпреварите се играле во серија дома и во гости, при што секој тим двапати играл меѓусебно. Победниците во групата се пласирале во втората фаза.

Шешири во фаза 1Уреди

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3
  Грција
  Естонија
  Финска
  Италија
  Кипар
  Белгија
  Луксембург
  Обединето Кралство
  Ирска

ГрупиУреди

Група 1Уреди

31 октомври 2012   Финска 28:21   Луксембург Сису арена, Карис
Гледачи: 903
Судии: Цветко, Кавалар ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Ронберг 10 (12:11) Мулер 5
  3×  Извештај   3× 

4 ноември 2012   Кипар 21:26   Финска Универзитетски кипарски атлетски центар, Никозија
Гледачи: 300
Судии: Агакиши, Агакиши ([[{{country data (АЗЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(АЗЕ)]])
Аргироу 7 (7:13) Вало 6
  3×  Извештај   3× 

3 април 2013   Луксембург 16:17   Кипар Д'Кокју, Луксембург
Гледачи: 500
Судии: Рутковскис, Џерве ([[{{country data (ЛЕТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛЕТ)]])
Сарац 5 (7:9) Аргироу 3
  2×  Извештај   2× 

6. април 2013   Луксембург 24:24   Финска Д'Кокју, Луксембург
Гледачи: 1 300
Судии: Тзаферопулос, Бетмен ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Мулер 8 (9:14) Таминен 5
  3×  Извештај   3× 

12 јуни 2013   Кипар 22:36   Луксембург Универзитетски кипарски атлетички центар, Никозија
Гледачи: 500
Судии: Ди Доменико, Форнасиер ([[{{country data (ИТА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИТА)]])
Аргироу 9 (15:17) Поекес 6
  3×  Извештај   3× 

15 јуни 2013   Финска 35:17   Кипар Варубоден арена, Кирконуми
Гледачи: 713
Судии: Боуноуара, Сами ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Таминен 10 (19:6) Констатиноу, Никифороу 4
  3×  Извештај   3× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Финска 4 3 1 0 113 83 +30 7
2   Луксембург 4 1 1 2 97 91 +6 3
3.   Кипар 4 1 0 3 77 113 -36 2

Група 2Уреди

31 октомври 2012   Грција 43:14   Обединето Кралство Георгиес Галанопоулос стадион, Лутраки
Гледачи: 1 200
Судии: Мартенс, Вердонк ([[{{country data (БЕЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(БЕЛ)]])
Карипидис 7 (17:8) Винкент 5
  3×  Извештај   3×  1× 

4 ноември 2012   Италија 25:31   Грција Палалавис, Лавис
Гледачи: 1 100
Судии: Циндриќ, Гонзурек ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Скатер 8 (17:14) Саникис 8
  3×  Извештај   3× 

4 април 2013   Обединето Кралство 23:47   Италија Ревенскраишки регионален спортски центар, Мотервел
Гледачи: 450
Судии: Сигујронсон, Петурсон ([[{{country data (ИСЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИСЛ)]])
Ларсон 7 (13:24) Скатер 9
  2×  Извештај   2× 

7. април 2013   Обединето Кралство 20:32   Грција Национален спортски центар Кристал Палас , Лондон
Гледачи: 600
Судии: Јаскинс, Забко ([[{{country data (ЛЕТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛЕТ)]])
Ларсон 10 (12:16) Пападопулос 7
  2×  Извештај   2× 

12 јуни 2013   Италија 37:26   Обединето Кралство Палалавис, Лавис
Гледачи: 600
Судии: Витаку, Витаку ([[{{country data (Косово)|country get alias2|name=|variant=}}|(Косово)]])
Радовчиќ 7 (18:13) Ларсон 8
  2×  Извештај   3× 

15 јуни 2013   Грција 29:27   Италија Неаполис арена, Лариса
Гледачи: 1 500
Судии: Хорват, Мартон ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Василакис 8 (16:13) Мајоне 9
  3×  Извештај   3× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Грција 4 4 0 0 135 86 +49 8
2   Италија 4 2 0 2 136 109 +27 4
1   Обединето Кралство 4 0 0 4 83 159 -76 0

Група 3Уреди

31 октомври 2012   Естонија 44:13   Ирска Спортска сала Кехра, Кехра
Гледачи: 550
Судии: Бол, ван Ецк ([[{{country data (ХОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХОЛ)]])
Педома 7 (20:4) Мејер 4
  3×  Извештај   1× 

3 ноември 2012   Белгија 24:31   Естонија Провинција спортски центар Домелхоф, Нерпелт
Гледачи: 1 600
Судии: Мартинс, Мартинс ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Хоубрехт, Коплар 5 (12:17) Јохансен 7
  3×  Извештај   2× 

4 април 2013   Ирска 12:28   Белгија Универзитетски колеџ во Даблину, Даблин
Гледачи: 250
Судии: Агакиши, Агакиши ([[{{country data (АЗЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(АЗЕ)]])
Мејер 5 (8:11) Каувенбергс 9
  3×  Извештај   3× 

6. април 2013   Ирска 15:45   Естонија Универзитетски колеџ во Даблину, Даблин
Гледачи: 260
Судии: Агакиши, Агакиши ([[{{country data (АЗЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(АЗЕ)]])
Фергусон 4 (6:21) три играчи по 5
  3×  Извештај   3× 

12 јуни 2013   Белгија 36:12   Ирска Сала де ла Ц. Е. Т, Турне
Гледачи: 200
Судии: Фреитас, Карваљо ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Матијс 8 (18:4) Мејер 4
  3×  Извештај   3× 

16. јуни 2013   Естонија 32:23   Белгија спортска сала Виљанди, Виљанди
Гледачи: 800
Судии: Новиков, Перепилитси ([[{{country data (УКР)|country get alias2|name=|variant=}}|(УКР)]])
Патраил 8 (14:11) Коплар 7
  3×  Извештај   3× 

Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Естонија 4 4 0 0 152 75 +77 8
2   Белгија 4 2 0 2 111 87 +24 4
1   Ирска 4 0 0 4 52 153 -101 0

БаражУреди

  • Сите натпревари биле одиграни според средноевропско време

ЖдрепкаУреди

Шешир 1 Шешир 2
  Босна и Херцеговина
  Романија
  Швајцарија
  Естонија
  Финска
  Грција

Натпревари од баражУреди

Први натпревариУреди

2 април 2014   Грција 23:28   Босна и Херцеговина Микрас 3, Солун
Гледачи: 600
Судии: Лоренте, Серадила ([[{{country data (ШПА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШПА)]])
Пападопулос 9 (10:13) Прце 5
  3×  Извештај   2× 

2 април 2014   Романија 32:30   Финска спортска сала Конкордија, Киажна
Гледачи: 850
Судии: Бол, Ван Ецк ([[{{country data (ХОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХОЛ)]])
Михалкеа 6 (16:14) Ронберг 8
  3×  Извештај   3× 

2 април 2014   Естонија 26:34   Швајцарија Талинска спортска сала, Талин
Гледачи: 700
Судии: Кекес, Кекес ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Јанима 6 (13:18) три играчи по 7
  3×  `1×  Извештај   2× 

Втори натпревариУреди

4 април 2014   Швајцарија 31:32   Естонија Спортска сала Крујцбелх, Санкт Гален
Гледачи: 2 250
Судии: Сигујронсон, Петурсон ([[{{country data (ИСЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИСЛ)]])
Шмид 8 (16:14) Патраил 7
  3×  Извештај   3× 

5 април 2014   Финска 32:29   Романија Сису арена, Карис
Гледачи: 720
Судии: Хансен, Петерсен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Таминен 8 (15:13) Рамба 9
  3×  Извештај   3× 

5 април 2014   Босна и Херцеговина 27:22   Грција ЈУ Спортска Сала Цазин, Цазин
Гледачи: 2 500
Судии: Пичон, Реверет ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
5 играчи по 4 (17:12) Пападопулос, Тирас 4
  5×  Извештај   3× 

НатпревариУреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
  Романија 61:62   Финска 32:30 29:32
  Грција 45:55   Босна и Херцеговина 23:28 22:27
  Естонија 58:65   Швајцарија 26:34 32:31

КвалификацииУреди

Легенда
Квалификуван на Европско првенство
Не е квалификуван

Ждрепка фаза 2Уреди

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
  Данска
  Шпанија
  Хрватска
  Франција
  Србија
  Унгарија
  Словенија
  Исланд
  Германија
  Македонија
  Русија
  Шведска
  Белорусија
  Норвешка
  Австралија
  Чешка
  Црна Гора
  Словачка
  Литванија
  Португалија
  Холандија
  Босна и Херцеговина
  Израел
  Латвија
  Швајцарија
  Украина
  Турција
  Финска

Група 1Уреди

29 октомври 2014   Норвешка 36:27   Турција Сала Кристијансунд, Кристијансунд
Гледачи: 2 769
Судии: Бернет, Вик ([[{{country data (ШВА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВА)]])
Бјорнсен 11 (18:13) Доне 13
  3×  Извештај   3× 
30 октомври 2014   Хрватска 35:24   Холандија Фран Галовиќ, Копривница
Гледачи: 2 500
Судии: Новиков, Перепилитси ([[{{country data (УКР)|country get alias2|name=|variant=}}|(УКР)]])
Чупиќ, Слишковиќ 6 (17:10) Шаген 6
  3×  Извештај   3× 

2 ноември 2014   Холандија 22:30   Норвешка Топспорт центар, Алмере
Гледачи: 1 250
Судии: Флеиш, Рибер ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
ван Олпхен 5 (9:13) Јоендал, Бјорнсен 6
  3×  1×  Извештај   3× 
2 ноември 2014   Турција 22:32   Хрватска ТХФ спортска сала, Канкаја
Гледачи: 800
Судии: Куртагиќ, Ветервик ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Доне 8 (9:16) Коплар, Чупиќ 6
  1×  Извештај   3× 

29 април 2015   Норвешка 27:26   Хрватска ДНБ арена, Ставангер
Гледачи: 4750
Судии: Марин, Гарсија ([[{{country data (ШПА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШПА)]])
Хансен, Сагосен 5 (17:13) Чупиќ 5
  3×  1×  Извештај   3× 
29 април 2015   Турција 23:30   Холандија ТХФ спортска сала, Канкаја
Гледачи: 500
Судии: Коњичанин, Коњичанин ([[{{country data (БИХ)|country get alias2|name=|variant=}}|(БИХ)]])
Доне 11 (11:14) Шаген 6
  3×  Извештај   3× 

3 мај 2015   Хрватска 31:25   Норвешка Вараждинска сала, Вараждин
Гледачи: 5 000
Судии: Дину, Дин ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Дувњак, Хорват 7 (16:17) 3 играчи по 4 гола
  3×  Извештај   3×  1× 
3 мај 2015   Холандија 31:21   Турција Топспорт центар, Алмере
Гледачи: 2 000
Судии: Вешовиќ, Митровиќ ([[{{country data (ЦГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЦГ)]])
Бумхаувер, Ханен 6 (13:9) Доне 5
  3×  Извештај   3× 

10 јуни 2015   Холандија 24:27   Хрватска Фитланд XЛ, Ситард
Гледачи: 2 200
Судии: Добровитс, Тајок ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Верјанс 6 (12:14) Хорват 7
  3×  Извештај   1× 
10 јуни 2015   Турција 22:26   Норвешка ТХФ спортска сала, Канкаја
Гледачи: 500
Судии: Ковалќук, Ковалќук ([[{{country data (МОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(МОЛ)]])
Калишкан 8 (10:12) Кристенсен 8
  3×  Извештај   2× 

14 јуни 2015   Хрватска 40:26   Турција Школска спортска Сала Умаг, Умаг
Гледачи: 1 200
Судии: Аргиридис, Моутас ([[{{country data (КИП)|country get alias2|name=|variant=}}|(КИП)]])
Михиќ, Степанчиќ 6 (21:13) Калишкан, Доне 5
  3×  Извештај   3× 
14 јуни 2015   Норвешка 38:24   Холандија спортска сала Трондхејм, Трондхејм
Гледачи: 3.151
Судии: Лешчински, Пичота ([[{{country data (ПОЉ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОЉ)]])
Тонесен 11 (19:11) Ханен 7
  3×  Извештај   3× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Хрватска 6 5 0 1 191 148 +43 10
2   Норвешка 6 5 0 1 182 152 +30 10
3.   Холандија 6 2 0 4 155 174 -19 4
4   Турција 6 0 0 6 131 195 -64 0

Група 2Уреди

29 октомври 2014   Белорусија 25:25   Босна и Херцеговина Чижовка арена, Минск
Гледачи: 5 600
Судии: Хорачек, Новотни ([[{{country data (ЧЕШ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЧЕШ)]])
Пукоуски 6 (12:13) Вражалиќ 6
  3×  Извештај   3× 
30 октомври 2014   Данска 31:21   Литванија Брондби арена, Брондби
Гледачи: 4016
Судии: Лах, Сок ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Хансен 7 (16:8) Драбавичиус
  3×  Извештај   2× 

2 ноември 2014   Литванија 28:30   Белорусија Шјаулајска арена, Шјаулај
Гледачи: 500
Судии: Јохансон, Клико ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Маласинскас 9 (13:13) Пукоуски 8
  3×  Извештај   3×  1× 
2 ноември 2014   Босна и Херцеговина 23:25   Данска КСПЦ Мејдан, Тузла
Гледачи: 5 000
Судии: Сантос, Фонсека ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Торомановиќ 6 (11:12) Молгард,Хансен 5
  3×  Извештај   3× 

30 април 2015   Белорусија 27:36   Данска Чижовка арена, Минск
Гледачи: 6.500
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ ([[{{country data (ЦГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЦГ)]])
С. Рутенка 10 (12:17) Мортенсен 9
  3×  Извештај   3× 
30 април 2015   Босна и Херцеговина 26:23   Литванија Цазинска арена дворана, Цазин
Гледачи: 2 000
Судии: Харабагиу, Станеску ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Прце 9 (13:10) Петреикис 6
  3×  Извештај   1× 

2 мај 2015   Данска 32:23   Белорусија НРГи арена, Орхус
Гледачи: 4959
Судии: Куртагиќ, Ветервик ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Хансен, Мортенсен 7 (12:17) Џ. Рутенка, С. Рутенка 5
  3×  Извештај   3× 
3 мај 2015   Литванија 19:15   Босна и Херцеговина Спортска Сала Каунас, Каунас
Гледачи: 1 000
Судии: Цаферопулос, Бетман ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Страџас, Плета 4 (10:7) Прце 5
  3×  Извештај   3× 

10 јуни 2015   Литванија 26:31   Данска Спортска Сала Каунас, Каунас
Гледачи: 1 400
Судии: Гасми, Гасми ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Трукановичиус 6 (13:18) Нодесбо 6
  3×  Извештај   3× 
11 јуни 2015   Босна и Херцеговина 22:22   Белорусија Градска арена Зеница, Зеница
Гледачи: 6.000
Судии: Бруновски, Чанда ([[{{country data (СВК)|country get alias2|name=|variant=}}|(СВК)]])
Малиновиќ 6 (14:12) Пукоуски 6
  3×  Извештај   3× 

14 јуни 2015   Данска 26:25   Босна и Херцеговина Спортска сала Брондби, Брондби
Гледачи: 4467
Судии: Хансен, Петерсен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Шмидт 6 (13:14) Прце 9
  3×  Извештај   3× 
14 јуни 2015   Белорусија 31:24   Литванија спортска сала Минск, Минск
Гледачи: 3.310
Судии: Панџиќ, Мосорински ([[{{country data (СРБ)|country get alias2|name=|variant=}}|(СРБ)]])
Пукоуски 8 (13:14) Петреикис, Трукановичиус 6
  2×  Извештај   3× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Данска 6 6 0 0 182 144 +38 12
2   Белорусија 6 2 2 3 158 168 +10 6
3.   Босна и Херцеговина 6 1 2 3 136 140 -4 4
4   Литванија 6 1 0 5 140 162 -22 2

Група 3Уреди

29 октомври 2014   Словенија 31:25   Словачка Сала Бонифика, Копар
Гледачи: 2 200
Судии: Гејпел, Хелбиг ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Гајиќ 9 (15:12) Рабек 7
  3×  Извештај   3× 
30 октомври 2014   Шведска 33:23   Латвија Росвала Ниќепинг Евентцентар, Ниќепинг
Гледачи: 3.000
Судии: Панџиќ, Саторџија ([[{{country data (БИХ)|country get alias2|name=|variant=}}|(БИХ)]])
Екберг, Петерсен 6 (18:8) Криштопанс 8
  3×  Извештај   3×  1× 

1 ноември 2014   Латвија 28:39   Словенија Спортски центар Добеле, Добеле
Гледачи: 1 150
Судии: Андорка, Хукер ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Јурџс 7 (13:21) Гајиќ 10
  3×  1×  Извештај   3×  1× 
1 ноември 2014   Словачка 23:33   Шведска Хант арена, Братислава
Гледачи: 2 500
Судии: Ралуј, Сабросо ([[{{country data (ШПА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШПА)]])
Урбан 7 (15:16) Нилсон 9
  3×  Извештај   3× 

29 април 2015   Шведска 28:24   Словенија Вида арена, Векше
Гледачи: 4512
Судии: Гателис, Мажејка ([[{{country data (ЛИТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛИТ)]])
Готфридсон 10 (18:10) Гајиќ 10
  3×  Извештај   3× 
29 април 2015   Латвија 25:18   Словачка Спортски центар Добеле, Добеле
Гледачи: 900
Судии: Хансен, Петерсен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Криштопанс 8 (11:7) Рабек 8
  3×  Извештај   3× 

3 мај 2015   Словенија 28:28   Шведска Сала Златорог, Цеље
Гледачи: 3.500
Судии: Денц, Реибел ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Гајиќ (13:16) Олсон 5
  3×  Извештај  3× 
2 мај 2015   Словачка 22:23   Латвија Спортска Сала Хлоховец, Хлоховец
Гледачи: 1 500
Судии: Леандерсон, Линдорс ([[{{country data (ФИН)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФИН)]])
Хрушчак 9 (16:10) Павлович 9
  3×  Извештај   2× 

10 јуни 2015   Словачка 20:26   Словенија арена Татран, Прешов
Гледачи: 1 450
Судии: Штарк, Стефан ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Рабек 7 (10:13) Натек, Шоштариќ 4
  2×  Извештај   3× 
10 јуни 2015   Латвија 14:33   Шведска Спортски центар Добеле, Добеле
Гледачи: 600
Судии: Катсикис, Микалидис ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Павлович 3 (8:16) Закрисон 5
  3×  Извештај   1× 

13 јуни 2015   Словенија 37:20   Латвија Црвена арена, Велење
Гледачи: 1 200
Судии: Цаферопулос, Бетман ([[{{country data (ГРЧ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГРЧ)]])
Маргуч, Шоштариќ 5 (18:11) Јурџс 10
  3×  Извештај   2× 
14 јуни 2015   Шведска 27:22   Словачка Ховет, Стокхолм
Гледачи: 7.000
Судии: Буке, Мајер ([[{{country data (ШВА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВА)]])
Екберг 10 (16:10) Страновски 6
  3×  Извештај   2× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Шведска 6 5 1 0 182 134 +48 11
2   Словенија 6 4 1 1 185 149 +36 9
3.   Латвија 6 2 0 4 133 182 -49 4
4   Словачка 6 0 0 6 130 165 -35 0

Група 4Уреди

29 октомври 2014   Исланд 36:19   Израел Лаугардазол, Рејкјавик
Гледачи: 1 950
Судии: Бухе, Мејер ([[{{country data (ШВА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВА)]])
Сигурдсон 9 (14:9) Померанз 6
  3×  Извештај   1×  1× 
29 октомври 2014   Србија 25:21   Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 7.000
Судии: Дину, Дин ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Џукиќ,Вујин 7 (10:9) Мелиќ 6
  3×  Извештај   2× 

2 ноември 2014   Црна Гора 25:24   Исланд Спортска Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2 234
Судии: Денц, Ребел ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Борозан 10 (14:12) Петерсон 7
  3×  Извештај   2× 
2 ноември 2014   Израел 22:26   Србија спортски центар Макаби, Ришон Лецион
Гледачи: 1 050
Судии: Гуско, Репкин ([[{{country data (БЛР)|country get alias2|name=|variant=}}|(БЛР)]])
Померанз 9 (10:13) Стојковиќ 6
  3×  Извештај   3× 

29 април 2015   Исланд 38:22   Србија Лаугардазол, Рејкјавик
Гледачи: 2 200
Судии: Гејпел, Хелбиг ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Сигурдсон (16:10) Марсениќ 6
  3×  Извештај   3× 
30 април 2015   Израел 19:22   Црна Гора Драјв арена, Тел Авив
Гледачи: 1 500
Судии: Тогстад, Кристиансен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Леви 6 (9:9) Липовина 7
  3×  Извештај   3× 

3 мај 2015   Србија 25:25   Исланд Спортски центар Чаир, Ниш
Гледачи: 5 600
Судии: Столаровс, Лицис ([[{{country data (ЛЕТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛЕТ)]])
Илиќ 6 (13:11) Сваварсон 5
  2×  Извештај   2×  1× 
3 мај 2015   Црна Гора 33:27   Израел Спортска Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2 500
Судии: Бркиќ, Јусуфхоџиќ ([[{{country data (АВС)|country get alias2|name=|variant=}}|(АВС)]])
Мелиќ, Шеваљевиќ 6 (16:13) Апо 7
  3×  Извештај   3× 

јуни 2015   Црна Гора 23:23   Србија Спортска Сала Тополица, Бар
Гледачи: 2 500
Судии: Тогстад, Кристиансен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
4 играчи по 4 гола (11:14) Илиќ 5
  3×  Извештај   3× 
10 јуни 2015   Израел 24:34   Исланд Драјв арена, Тел Авив
Гледачи: 1 200
Судии: Николов, Начевски ([[{{country data (МАК)|country get alias2|name=|variant=}}|(МАК)]])
Леви, Гал 5 (12:17) Сигурмансон 6
  3×  Извештај   3× 

14 јуни 2015   Србија, 32:23   Израел Спортска сала Кралево, Кралево
Гледачи: 3.000
Судии: Цветко, Кавалар ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Зеленовиќ 6 (19:12) Давда, Фридман 5
  3×  Извештај   3× 
14 јуни 2015   Исланд 34:22   Црна Гора Лаугардазол, Рејкјавик
Гледачи: 2 050
Судии: Хорачек, Новотни ([[{{country data (ЧЕШ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЧЕШ)]])
Сигурдсон 10 (19:11) Шеваљевиќ, Борозан 6
  3×  Извештај   2× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Исланд 6 4 1 1 191 137 +54 9
2   Србија 6 3 2 1 153 152 +1 8
3.   Црна Гора 6 3 1 2 146 152 -6 7
4   Израел 6 0 0 6 134 183 -49 0

Група 5Уреди

29 октомври 2014   Унгарија 31:30   Португалија Џенерали Арена, Мишколц
Гледачи: 2 000
Судии: Бадура, Ондогрекула ([[{{country data (СВК)|country get alias2|name=|variant=}}|(СВК)]])
три играчи по 5 (19:15) Роха 9
  3×  Извештај   3× 

2 ноември 2014   Португалија 29:34   Русија Павилхао Деспортиво Муникипал, Вила Нова де Гаја
Гледачи: 2 000
Судии: Николов, Начевски ([[{{country data (МКД)|country get alias2|name=|variant=}}|(МКД)]])
Рортела 7 (12:18) Игропуло 8
  3×  Извештај   3× 
2 ноември 2014   Украина 20:33   Унгарија Киевска палата на спортот, Киев
Гледачи: 2 000
Судии: Јединг, Хансен ([[{{country data (ДАН)|country get alias2|name=|variant=}}|(ДАН)]])
Онуфријенко 5 (9:15) Иванчик 7
  3×  Извештај   4× 

30 април 2015   Русија 23:27   Унгарија Олимписки спортски центар Чехов, Чехов
Гледачи: 1 800
Судии: Крстиќ, Љубиќ ([[{{country data (СЛО)|country get alias2|name=|variant=}}|(СЛО)]])
Шишкарев 6 (8:15) Каќар 5
  2×  Извештај   2× 
30 април 2015   Украина 26:32   Португалија Терминал Бровари, Бровари
Гледачи: 1 120
Судии: Лешчински, Пичота ([[{{country data (ПОЉ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОЉ)]])
Тиутиуник 7 (12:17) Рортела 10
  3×  Извештај   3× 

2 мај 2015   Унгарија 29:25   Русија Веспрем арена, Веспрем
Гледачи: 3.215
Судии: Флеш, Рибер ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Бодо, Каќар 6 (15:11) Шишкарев, Житников 4
  3×  Извештај   2×  1× 
3 мај 2015   Португалија 34:24   Украина Павилхао Деспортиво Муникипал, Вила Нова де Гаја
Гледачи: 1 500
Судии: Јохансон, Клико ([[{{country data (ШВЕ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ШВЕ)]])
Антунес 10 (19:12) Чичикало 8
  3×  1×  Извештај   2× 

10 јуни 2014   Русија 27:22   Украина спортска сала Минск, Минск
Гледачи: 3.300
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Дибиров 6 (15:10) Карамишев 5
  3×  Извештај   3× 

10 јуни 2015   Португалија 25:26   Унгарија Спортска сала Павиљо, Санту Тирсу
Гледачи: 2 000
Судии: Гуско, Репкин ([[{{country data (БЛР)|country get alias2|name=|variant=}}|(БЛР)]])
Дуарте 10 (15:12) Бодо 5
  3×  Извештај   2× 
11 јуни 2015   Украина 28:30   Русија Минска спортска сала, Минск
Гледачи: 3.000
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Чичикало 7 (14:16) Дибиров, Деревен 6
  3×  Извештај   3× 

13 јуни 2015   Унгарија 32:28   Украина Ауди Арена, Џер
Гледачи: 2 500
Судии: Скурзни, Кавулиќ ([[{{country data (ЧЕШ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЧЕШ)]])
Бодо 9 (15:14) Чичикало 8
  1×  Извештај   3× 
14 јуни 2015   Русија 35:33   Португалија Универзален спортски комплекс ЦСКА - Москва, Москва
Гледачи: 1 000
Судии: Николиќ, Стојковиќ ([[{{country data (СРБ)|country get alias2|name=|variant=}}|(СРБ)]])
Дибиров 11 (15:16) Рортела 8
  3×  Извештај   3×  1× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Унгарија 6 6 0 0 178 151 +27 12
2   Русија 6 4 0 2 174 168 +6 8
3.   Португалија 6 2 0 4 183 176 +7 4
4   Украина 6 0 0 6 148 188 -40 0

Група 6Уреди

29 октомври 2014   Македонија 27:20   Швајцарија Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 4500
Судии: Гателис, Мажејка ([[{{country data (ЛИТ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЛИТ)]])
Лазаров 13 (12:8) Шмид 5
  3×  Извештај   3× 
30 октомври 2014   Франција 41:25   Чешка Ле Пхаре, Шамбери
Гледачи: 4400
Судии: Штарк, Стефан ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Жоли 7 (20:12) Линхарт 8
  3×  Извештај   3× 

2 ноември 2014   Чешка 27:27 Предлошка:Country data МАК Еуроникс спортска сала, Злин
Судии: Тогстад, Кристиансен ([[{{country data (НОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(НОР)]])
Линхарт, Ждрахала 7 (18:11) Лазаров 10
  2×  1×  Извештај   2×  2 000× 
2 ноември 2014   Швајцарија 24:33   Франција Спортска сала Ст. Јакоб, Базел
Гледачи: 6.700
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Сидоровиц 9 (11:15) Гигу 8
  3×  Извештај   3× 

29 април 2015   Македонија 25:27   Франција Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 6.800
Судии: Хорват, Мартон ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Лазаров 8 (13:15) Гигу 6
  3×  Извештај   3× 
29 април 2015   Швајцарија 26:30   Чешка Спортска сала БЦЦ, Шафхаузен
Гледачи: 1 500
Судии: Сантос, Фонеска ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Шмид 7 (12:14) Петровски 6
  3×  1×  Извештај   3×  1× 

3 мај 2015   Франција 35:24   Македонија Спортска Сала Андре Брут, Тулуза
Гледачи: 4226
Судии: Какадор, Николау ([[{{country data (ПОР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОР)]])
Карабатиќ 6 (15:13) Лазаров 9
  3×  Извештај   3× 
2 мај 2015   Чешка 29:25   Швајцарија Спортска Сала ТЈ Локомотива, П’лзењ
Гледачи: 795
Судии: Ердоган, Оздениз ([[{{country data (ТУР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ТУР)]])
Ждрахала 9 (15:13) Рами 5
  3×  Извештај   3× 

10 јуни 2015   Чешка 24:34   Франција Спортска Сала Водова, Брно
Гледачи: 3.000
Судии: Шулц, Тониес ([[{{country data (ГЕР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ГЕР)]])
Ждрахала 9 (10:16) Махе 7
  3×  Извештај   2× 
10 јуни 2015   Швајцарија 17:26   Македонија Спортска Сала Санкт Гален, Санкт Гален
Гледачи: 2 337
Судии: Зотин, Володков ([[{{country data (РУС)|country get alias2|name=|variant=}}|(РУС)]])
Шмид, Кутел 4 (8:15) Лазаров 5
  3×  Извештај   3× 

13 јуни 2015   Франција 31:23   Швајцарија Спортска Сала Клермон Феран, Клермон Феран
Гледачи: 4700
Судии: Кохен, Перец ([[{{country data (ИЗР)|country get alias2|name=|variant=}}|(ИЗР)]])
Гигу, Н`Гуесан 6 (19:9) Граубнер 8
  3×  Извештај   3× 
14 јуни 2015   Македонија 32:28   Чешка Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 6.963
Судии: Дину, Дин ([[{{country data (РОМ)|country get alias2|name=|variant=}}|(РОМ)]])
Лазаров 11 (15:12) Ждрахала 6
  3×  Извештај   3× 
Репрезентација Натпревар Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
1   Франција 6 6 0 0 201 145 +56 12
2   Македонија 6 3 1 2 261 154 +7 7
3.   Чешка 6 2 1 3 163 185 -22 5
4   Швајцарија 6 0 0 6 135 176 -41 0

Група 7Уреди

29 октомври 2014   Германија 30:18   Финска Швалбе арена, Гумерсбах
Гледачи: 4141
Судии: Вешовиќ, Митровиќ ([[{{country data (ЦГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ЦГ)]])
Геншајмер, Веинхолд 4 (19:8) А. Ронберг 6
  2×  Извештај   3× 
29 октомври 2014   Шпанија 27:16   Австралија Павилон Муникипал дос Депортес де Понтеведра, Понтеведра
Гледачи: 1 800
Судии: Пичон, Реверет ([[{{country data (ФРА)|country get alias2|name=|variant=}}|(ФРА)]])
Томас 6 (12:8) Вебер 3
  3×  Извештај   3× 

2 ноември 2014   Финска 27:34   Шпанија Енергија арена, Ванта
Гледачи: 2 200
Судии: Хержег, Суди ([[{{country data (УНГ)|country get alias2|name=|variant=}}|(УНГ)]])
Таминен 11 (15:17) Макуеда, Томас 7
  3×  1×  Извештај   1× 
2 ноември 2014   Австралија 24:28   Германија Алберт Шулц Аисхале, Виена
Гледачи: 6.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ ([[{{country data (СРБ)|country get alias2|name=|variant=}}|(СРБ)]])
Вебер 6 (11:12) Геншајмер 10
  3×  Извештај   2× 

29 април 2015   Германија 29:28   Шпанија САП арена, Манхајм
Гледачи: 11 895
Судии: Губица, Милошевиќ ([[{{country data (ХРВ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ХРВ)]])
Геншајмер 9 (17:15) Ривера Фолх 10
  3×  Извештај   3× 
29 април 2015   Финска 23:26   Австралија Енергија дворана, Ванта
Гледачи: 1 500
Судии: Барановски, Лемановиќ ([[{{country data (ПОЉ)|country get alias2|name=|variant=}}|(ПОЉ)]])
Броман 7 (12:11) Божовиќ 6
  3×  Извештај   3× 

3 мај 2015   Шпанија 26:20   Германија Спортска Сала Лион, Лион
Гледачи: 4500
Судии: Гјединг, Хансен ([[{{country data (ДАН)|country get alias2|name=|variant=}}|(ДАН)]])
Ривера Фолх 6 (11:8) Геншајмер 5
  3×  Извештај   2× 
2 мај 2015   Австралија 29:22   Финска Спортска сала Брегенц, Брегенц
Гледачи: 2 000
Судии: Ковалчук, Ковалчук ([[{{country data (МОЛ)|country get alias2|name=|variant=}}|(МОЛ)]])
Вебер 6 (14:14) Сундберг 6
  3×  Извештај   2× 

10 јуни 2015   Австралија 24:30