Копривница

град во Хрватска

Копривница (хрватски: Koprivnica) — град во северна Хрватска. Градот е административен центар на Копривничко-крижевската жупанија. Според пописот од 2011 година, Копривница имала население од 23,955 жители.[1] Копривница е позната низ просторите на поранешна Југославија по фабриката за прехранбени производи „Подравка“.

Копривница
град
Град Копривница
Grad Koprivnica
Главен плоштад во Копривница
Главен плоштад во Копривница
Знаме на Копривница
Знаме
ДржаваХрватска
ЖупанијаКопривничко-крижевска
Управа
 • ГрадоначалникМишел Јашиќ
 • Градски совет21 член
Површина
 • Вкупна90,94 км2 (3,511 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149000000149 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно30.854
 • Густина3,4/км2 (8,8/ми2)
 (општина)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.48000
Повик. бр.048
Мреж. местоkoprivnica.hr

НаселениеУреди

Според пописот од 2011 година Општина Копривница имала население од 30.854 жители распоредени во следниве населени места:[1]

ГеографијаУреди

Копривница се наоѓа во северниот дел на Хрватска. Самиот град лежи на падините на Билагора и Калник од јужната страна и реката Драва на север. Градот има доста поволна географска местоположба.

ЛитератураУреди

  • Cresswell, Peterjon; Atkins, Ismay; Dunn, Lily (10 July 2006). Time Out Croatia (изд. First.). London, Berkeley & Toronto: Time Out Group Ltd & Ebury Publishing, Random House Ltd. 20 Vauxhall Bridge Road, London SV1V 2SA. ISBN 978-1-904978-70-1. Посетено на 10 March 2010.
  • Bulatović, Radomir (1990). Koncentracioni logor Jasenovac s posebnim osvrtom na Donju Gradinu: istorijsko-sociološka i antropološka studija. Svjetlost.
  • Council, United States Holocaust Memorial (1991). Days of remembrance, April 7-14, 1991: fifty years ago : from terror to systematic murder : planning guide. U.S. Holocaust Memorial Council.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Копривница“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врскиУреди


Координати: 46°09′N 16°49′E / 46.150° N; 16.817° E / 46.150; 16.817