Прешов

град во источна Словачка

Прешов (словачки: Prešov) — град во источна Словачка. Прешов е центар на регионот Прешов, како и на округот Прешов. Прешов има население од околу 91.000, што го прави трет најголем град во Словачката Република.

Прешов
Prešov
Град
Центар на Прешов
Знаме
Грб
Земја Словачка
Регион Прешов
Округ Прешов
Туристички регион Шариш
Реки Ториса
Височина 250 м
Координати 49°00′06″N 21°14′22″E / 49.00167° СГШ; 21.23944° ИГД / 49.00167; 21.23944
Површина 70,40 км2
Население 91.650 (2006-12-31)
Првпат споменат 1247
Градоначалник Павел Хаѓари (независен)
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 080 01
Повикувачки бр. +421-51
Регистарска табличка PO
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Прешов
Местоположба во регионот Прешов
Местоположба во регионот Прешов
Местоположба во регионот Прешов
Местоположба во регионот Прешов
На Ризницата: Прешов
Prešov
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.presov.sk

Збратимени градови уреди

Прешов е збратимен со:

Користена литература уреди

  • Историја на Прешов Архивирано на 4 мај 2006 г.
  • Horváth, Tibor (1999). Szlovákia (унгарски) (1. изд.). Budapest: Cartographia. ISBN 9633531802CM Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Наводи уреди

  1. Nowy Sącz - Partner Cities. © 2008 Urząd Miasta Nowego Sącza, Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz. Посетено на 2008-12-07.

Надворешни врски уреди