Вуко Борозан

црногорски ракометар

Вуко Борозан (Цетиње, 9 април 1994) — црногорски ракометар што настапувал за РК Вардар и Ракометната репрезентација на Црна Гора.[1]

Vuko Borozan
Лични податоци
Роден(а) 9 април 1994(1994-04-09)(30 г.)
Цетиње, Југославија
Националност Црногорец
Спорт Ракомет
Висина 2,03 м
Позиција лев бек

Достигнувања

уреди

Вардар

уреди
  Победник: 2016–17
  Победник : 2016–17, 2017–18, 2018–19
  Победник: 2016-17, 2017-18, 2018-19
  Победник: 2017, 2018 година
  Победник : 2017, 2018, 2019 година

Поединечни

уреди

Наводи

уреди