49°13′59″N 17°40′01″E / 49.23306° СГШ; 17.66694° ИГД / 49.23306; 17.66694

Злин (чешки: Zlín), порано Готвалдов (Gottwaldov) — град во истоимениот Злински крај, во југоисточна Моравија во Чешката, на реката Држевнице.

Злин
Zlín
Град
Градската куќа
Знаме
Грб
Земја Чешка
Регион Злински крај
Округ Злински округ
Реки Држевнице
Височина 230 м
Координати 49°13′59″N 17°40′01″E / 49.23306° СГШ; 17.66694° ИГД / 49.23306; 17.66694
Површина 118,85 км2
Население 79.538 (Април 2006)
Првпат споменат 1332
Градоначалник Ирена Ондрова
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 760 01
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
На Ризницата: Злин
Портал: www.mestozlin.cz

Злин за првпат е споменат во 1322 година, во 1397 официјално станал и град.

Збратимени градови

уреди

Злин е збратимен со:

Познати личности

уреди

Наводи

уреди
  1. Groningen - Partner Cities. © 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Посетено на 2008-12-08.

Надворешни врски

уреди
 
Поглед на Злин