Фудбалска федерација на Австрија

Фудбалската Федерација на Австрија (германски: Österreichischer Fußball-Bund) ОФБ е главна фудбалска организација во Австрија. Оваа асоцијација ја организира Австриската Бундеслига,Австриски Куп и фудбалската репрезентација на Австрија, машка и женска. Седиштето на Фудбалската Федерација на Австрија се наоѓа во Виена. Основана е во 1904 година,а е член на ФИФА од 1905 година. Член е на УЕФА од нејзиното основање во 1954 година.

Фудбалска федерација на Австрија
Основана18 март 1904
HeadquartersВиена
Примена во ФИФАФИФА (1905)
Мрежно местоhttps://oefb.at

Надворешни врски

уреди
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија