Фудбалски сојуз на Естонија

Фудбалски сојуз на Естонија Естонски фудбалски сојуз (естонски: Eesti Jalgpalli Liit, скрат. EJL) — главна фудбалска организација во Естонија. Оваа организација ја организира фудбалската лига вклучувајќи го и првенството кој се вика Мајстерлига, Естонскиот куп и фудбалскata репрезентација на Естонија. Седиштето на организацијата се наоѓа во Талин. Сојузот станал член на ФИФА во 1923 година, но бил распуштен по советската анексија на Естоније во 1940 година. Член на ФИФА повторно станала во 1992 по стекнувањето на независност на Естонија.

Фудбалски сојуз на Естонија
Основана1921
HeadquartersТалин
Примена во ФИФАФИФА (1923)
Мрежно местоhttps://jalgpall.ee/

Надворешни врски уреди

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија