Фудбалски клуб Марибор (словенечки: Nogometni klub Maribor) — словенечки професионален фудбалски клуб со седиште во Марибор, Словенија, кој моментално се натпреварува во словенечката Прва лига. Познат како „Виолетовите“ (словенечки: Vijoličasti), клубот е основан на 12 декември 1960 година и се смета за симбол на словенечкиот фудбал, особено во нивниот роден регион Штаерска во североисточна Словенија.

НК Марибор
Целосно имеФудбалски Клуб Марибор
Nogometni klub Maribor
ПрекарВиолетовите (Vijoličasti, Vijolice)
Гордоста на Штаерска (Štajerski ponos)
Основан12 декември 1960; пред 63 години (1960-12-12)
ЛокацијаМарибор, Словенија
СтадионЉудски Врт
Капацитет11.671
ПретседателДраго Котар
ТренерРадован Каранович
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/212.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Марибор има освоено рекордни 15 титули во Првата лига на Словенија, 9 Купови на Словенија и 4 словенечки Суперкупови. Клубот освои седум последователни титули во лигата помеѓу 1997 и 2003 година и пет последователни титули помеѓу 2011 и 2015 година. Пред независноста на Словенија во 1991 година, Марибор играше во југословенскиот фудбалски систем. Тие ја освоија втората југословенска лига во 1967 година и беа промовирани во највисоката југословенска прва лига, каде што останаа до 1972 година. Тие се една од трите словенечки екипи кои учествуваа во највисоката дивизија во Југославија помеѓу крајот на Втората светска војна во 1945 година и распадот на Југославија во 1991 година.

Марибор е единствениот словенечки клуб кој стигна до групната фаза од Лигата на шампионите и УЕФА Лигата на Европа. Покрај тоа, клубот е еден од двата основачки членки на словенечката Прва лига (заедно со Целје) кои никогаш не испаднале од лигата од воведната сезона 1991-92.

Клубот има долгогодишно ривалство со Олимпија од главниот град Љубљана, со која го играат вечното дерби. Клубот игра на стадионот Људски Врт во Марибор со моментален капацитет од 11.671 седишта. Традиционалните бои на клубот се виолетова, жолта и бела.