Фудбалска федерација на Казахстан

Фудбалската федерација на Казахстан (казашки: Қазақстанның Футбол Федерациясы, (КФФ) руски: Федерация Футбола Казахстана) е главна фудбалска организација во Казахстан која се залага за организирањето и развојот на фудбалскиот спорт во Казахстан и за репрезентацијата на Казахстан.

Фудбалска федерација на Казахстан
Основана1914
Примена во ФИФАФИФА (1994)
Мрежно местоhttp://www.kff.kz/

Во организација на федерацијата се организираат следните натпреварувања:

  • Супер лига
  • Прва фудбалска лига
  • Куп на Казахстан
  • Супер Куп

Државното првенство се игра од 1992. Прв победник бил ФК Кајратрат од Алма Ате.

Купот на Казахстан исто така се игра од 1992, а прв освојувач на купот исто така бил ФК Кајрат.

Првиот меѓународен натпревар Фудбалската репрезентација на Казахстан го одиграла во Алма Ати во Казахстан на 1 јуни 1992 со репрезнацијата на Туркместан која го добила со 1-0.

Бојата на дресовите е жолта.

Националниот стадион се наоѓа во Алма Ати и има капацитет од 30,000 гледачи.

Надворешни врски

уреди
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија