ПФК ЦСКА Москва

(Пренасочено од ФК ЦСКА Москва)

ЦСКА Москва (руски: Профессиональный футбольный клуб - ЦСКА) е руски фудбалски клуб, еден од најстарите и најпознатите руски клубови, основан во 1911 година.

ЦСКА
Целосно имеПрофессиональный футбольный клуб ЦСКА Москва
(Професионален фудбалски клуб ЦСКА)
ПрекариКони (Коњи)
Академци
Основан27 август 1911
СтадионСтадион Лужники
(Капацитет: 78,360)
ПретседателРусија Евгениј Гинер
МенаџерРусија Леонид Слутски
ЛигаРуска Премиер лига
2018/194 место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ЦСКА Москва бил на седум пати шампион на СССР, носител на последната титула на СССР и на последниот куп на СССР. Во рамките на Руската премиер лига, ЦСКА била на трипати шампион на Русија, четири пати носител на Купот на Русија и 3 пати носител на Суперкупот на Русија.

Во 2005 година ЦСКА го освоил Купот на УЕФА како прв руски тим кој освоил европска титула. Во 2009 година станале и првиот руски тим кој ја преминал групната фаза во Лига на шампиони,

Состав

уреди
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Сергеј Чепчугов
2   СР Девидас Шемберас
4   ОД Сергеј Игнашевич
5   ОД Виктор Васин
6   ОД Алексеј Березутски
7   СР Кејсуке Хонда
8   НП Сејду Думбија
9   НП Вагнер Лов
10   СР Алан Џагоев
11   СР Марк Гонсалес
14   ОД Кирил Набабкин
15   ОД Чиди Одиа
Бр. Позиција Играч
17   СР Павел Мамаев
19   СР Александар Кауна
20   НП Муса Мазу
21   НП Зоран Тошиќ
22   СР Евгениј Алдонин
23   СР Ника Пилиев
24   ОД Василиј Березутски
25   СР Елвир Рахимиќ
26   СР Секу Олисе
35   ГМ Игор Акинфеев (капитен)
42   ОД Георгиј Штеников
89   НП Томаш Ницид