Фудбалска федерација на Франција

Фудбалска федерација на Франција (FFF) е на раководното тело на фудбалот во Франција, како и во прекуморските региони и територии (Гваделуп, Француска Гвајана, Мартиник, Мајот, Нова Каледонија, Француска Полинезија и Реунион). Таа е формирана во 1919 и е со седиште во главниот град Париз. ФФФ била еден од основачите на ФИФА и е одговорна за надгледување на сите аспекти на играта на фудбалот во Франција, и двете професионални и аматерски. Француската фудбалска федерација е еден од основачите на УЕФА и се приклучи на ФИФА во 1907 година, откако на го замени УСФСА, кои беа основачките членови. На 28 јуни 2010 година, сегашниот претседател на федерацијата, Жан-Пјер Ескалетес, ја објави својата оставка од функцијата делотворна на 23 јули.[1] На 23 јули, Фернан Духасој бил назначен како привремен претседател на федерацијата, што го прави 11-ти претседател на федерацијата во својата историја, но на 18 декември бил отстранет.[2] На 18 јуни 2011 година, Ноел ле Грет бил избран за 12-ти претседател на федерацијата.[3]

Фудбалска федерација на Франција
Основана7 април 1919
HeadquartersПариз
Примена во ФИФАФИФА (1907)
Мрежно местоhttps://www.fff.fr/

Во служба на ФФФ се санкции за сите натпреварувачки фудбалски натпревари во Франција, или директно, почнувајќи од Првенство Натионал надолу, или индиректно преку Лига де Фудбал професионел, кои управуваат со Лига 1 и Лига 2, првата и втората лига во Франција, соодветно, како и Лига купот на Франција. ЛФП, сепак, сè уште работи под надлежност на федерацијата. Федерацијата е исто така одговорна за назначување и управување со машката, женската и младинската фудбалска репрезентација. Во 2010 година, ФФФ имаше 2.107.924 лиценци, со над 1.800.000 регистрирани играчи и 18.000 регистрирани клубови.[4] Федерацијата го претстави својот нов амблем (горе десно) во 2007 година.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Escalettes démissionne!“. France Football. 28 June 2010. Посетено на 28 June 2010.
  2. „Fernand Duchaussoy élu“. French Football Federation. 18 December 2010. Посетено на 19 December 2010.
  3. „Nöel Le Graët élu Président“. French Football Federation. 18 June 2011. Посетено на 18 June 2011.
  4. „Licenses of the French Football Federation“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-10. Посетено на 2014-05-17.
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија