Фудбалски сојуз на Исланд

Фудбалски сојуз на Исланд (исландски: Knattspyrnusamband Íslands, KSÍ) е главна фудбалска организација на Исланд.

Фудбалски сојуз на Исланд
Основана1947
Примена во ФИФАФИФА (1947)
Мрежно местоhttps://www.ksi.is

Фодбалската асоцијација е основана во 1947 година и има регистрирано 110 клубови. Член на светската фудбалска федерација ФИФА е од 1947, а додека пак член на Европската фудбалска унија УЕФА од 1954 година. Лигата се игра од 19121 година. Прв победник и најуспешен клуб на сите времиња е КР Рејкјавик (24 титули). Купот на Исланд се игра од 1960 година. Најмногу трофеи освоил КР Рејкјавик (11 титули).

Првиот меѓународен натпревар бил одигран во 1946 година во Рејкјавик, помеѓу Исланд-Данска која завршила со резултат од 0:3. Бојата на дресовите на репрезентацијата е сина и бела.

Поради ниските температури и кратките зимски денови, првенството се игра во периодот од мај до октовмри.

Надворешни врски

уреди
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија