ФК Легија Варшава

ФК Легија Варшава е полски фудбалски клуб од Варшава. Се натпреварува во Екстракласа, највисоко ниво на полските професионални фудбалски натпреварувања.

Легија Варшава
Legia Warszawa.png
ДржаваПолска Полска
Прекарвојска, легионари
Основанмарт 1916 како Дружина Спортова Легија
СтадионСтадион на полската армија,
Варшава, Полска
Капацитет31,103[1]
СопственикПолска Дариуш Миодуски
ТренерСрбија Александар Вуковиќ
ЛигаЕкстракласа
2020–21Екстракласа, 1.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Основан е во 1916 во текот на воените операции во Првата светска војна, на Источниот фронт. Легија е еден од најуспешните полски фудбалски клубови во историјата, освојувајќи вкупно 10 првенства на полска,[2] рекордни 16 титули во Купот на Полска и рекордни 4 во Суперкупот на Полска.

ИсторијаУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

 
Легија Варшава - 2014

Сезона 2016-2017

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Аркадиуш Малаж
2   ОД Михал Паздан
3   СР Томаш Јодловец
4   ОД Јакуб Червински
5   ОД Мацеј Дабровски
6   СР Гилерме
7   СР Стивен Лангил
8   СР Вадис Оџиџа-Оое
9   СР Валери Казаишвили
11   НП Немања Николиќ
12   НП Садам Сали
14   ОД Адам Хлушек
15   СР Михал Копчински
18   СР Михал Кухарчик
19   ОД Бартош Берешински
22   СР Каспер Хамалаинен
Бр. Позиција Играч
23   СР Стојан Врањеш
25   ОД Јакуб Жезничак
26   НП Сандро Куленовиќ
28   ОД Лукаш Брож
30   ГМ Радослав Мајецки
32   СР Мирослав Радовиќ
33   ГМ Радослав Цежњак
45   НП Адам Ричковски
51   СР Томаш Новотка
52   ОД Матеуш Виетеска
53   СР Себастијан Шимански
75   СР Тибо Мулин
77   СР Михаил Александров
90   ГМ Мацеј Бабел
96   ГМ Доминик Каколевски
99   НП Александар Пријовиќ

ТитулиУреди

1955, 1956, 1969, 1970, 1994, 1995, 2002, 2006, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021
Вицешампиони (12) : 1960, 1968, 1971, 1985, 1986, (1993,[2]) 1996, 1997, 2004, 2008, 2009, 2015
1955, 1956, 1964, 1966, 1973, 1980, 1981, 1989, 1990, 1994, 1995, 1997, 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
Вицешампиони (6) : 1952, 1969, 1972, 1988, 1991, 2004
1989, 1994, 1997, 2008
Вицешампиони (5) : 1990, 1995, 2006, 2012, 2014
2002.

ТренерУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/EuroExperience/competitions/UEFACup/01/67/58/86/1675886_DOWNLOAD.pdf
  2. Легија го освоила 1. место во сезоната 1992-1993, но биле обвинети за корупција. Резултатот од последниот натпревар бил откажан и тимот паднал на второто место на табелата. Фудбалската асоцијација на Полска одлучила да му го додели првенството на Лех Познањ.
    „Poland - List of final tables (RSSSF)“. rsssf.com. Посетено на 2013-06-08.