ФК Жалгирис (литвански: Futbolo klubas "Žalgiris") — литвански фудбалски клуб од Вилнус. Моментално настапува во А лига на Литванија.

ФК Жалгирис
FK Žalgiris
Целосно имеФудбалски Клуб Жалгирис
Futbolo klubas "Žalgiris"
Основан1947
СтадионЛФФ
Вилнус, Литванија
(Капацитет: 5.067[1])
ПретседателВилма Венсловаjтене
МенаџерВладимир Чебурин
ЛигаA лига
20232. место
Домашни бои
Гостински бои
Стадионот ЛФФ

Историја

уреди

Фудбалскиот клуб Жалгирис бил формално формиран во 1947 година. 1991, 1991/92, 1998/99, 2013, 2014, 2015, 2016, 2020, 2021, 2022 година стана шампион на земјата.

Успеси

уреди

Национални успеси

уреди
  • Шампион на Литванија (10):
1991, 1991/92, 1998/99, 2013, 2014, 2015, 2016, 2020, 2021, 2022
1991, 1992/93, 1993/94, 1996/97, 2003, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016, 2018, 2021, 2022.
  • Освојувач на Супер Куп (8):
2003, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2023.

Сезони (2009.—)

уреди
Сезона Hиво Лига Место Наводи
2009. 2. Прва лига 6. [2]
2010. 1. А лига 3. [3]
2011. 1. А лига 2. [4]
2012. 1. А лига 2. [5]
2013. 1. А лига 1. [6]
2014. 1. А лига 1. [7]
2015. 1. А лига 1. [8]
2016. 1. А лига 1. [9]
2017. 1. А лига 2. [10]
2018. 1. А лига 2. [11]
2019. 1. А лига 2. [12]
2020. 1. А лига 1. [13]
2021. 1. А лига 1. [14]
2022. 1. А лига 1. [15]
2023. 1. А лига 2. [16]
2024. 1. А лига . [17]

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди