Марсел Вис

швајцарски велосипедист

Марсел Вис (германски: Marcel Wyss; р. 25 јуни 1986) — поранешен швајцарски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2009-2016.

Марсел Вис
Лични податоци
Цело имеМарсел Вис
ПрекарМези
Роден25 јуни 1986(1986-06-25)(38 г.)
Лангнау во Ементал,  Швајцарија
Висина1,77 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2007–2008
2008
Атлас-Ромерс Хаусбекерај
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012
2012
2013–2016
Сервело ТестТим
Геокс-ТМЦ
Атлас Персонал-Јакро
Тим НетАп
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
Национален јуниорски друмски првак (2004)
Флеш ду Суд/Национален првак под 23 години (2008)
Тур де Берн (2013)

Достигнувања

уреди
2004
1.   Национален јуниорски друмски првак
2005
3. Фречија деи Вини
2007
3. Краен пласман Мајнфранкен Тур
2008
1. Краен пласман Флеш ду Суд
1. Пролог
1.   Национален хронометарски првак под 23 години
1.   Национален првак во ридско искачување под 23 години
6. Краен пласман Тур де л’Авенир
2010
8. Краен пласман Тур де Романди
2012
1. Етапа 2b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
8. Краен пласман Трка околу Австрија
2013
1. Тур де Берн
2. Шоле-По де Лоара
7. Краен пласман Трка околу Баварија
7. Краен пласман Волта а Португал
10. Краен пласман Тур де Романди
10. Краен пласман Трка околу Британија
2014
9. Краен пласман Трка околу Баварија
2015
10. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2016
8. Краен пласман Тур де л’Ен

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 38 34 40
  Тур 32 60
  Вуелта 21

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски

уреди
  •   Марсел Вис на Ризницата ?
  • Матична страница  
  • „Достигнувања на Марсел Вис“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Марсел Вис“. Cycling Quotient.