Трка околу Полска 2017

издание 2017 на велосипедската Трка околу Полска
Трка околу Полска 2017
Детали за трката
Издание74. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми29 јули – 4 август
Растојание1.143,5 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеКраков
ОдредиштеБуковина Татшањска
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај96
Добитници на наградите
ПобедникBEL Дилан Тенс (ССС Team)
ВторопласиранPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое)
ТретопласиранNED Ваут Пулс (Инеос Гренадиерс)
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ПланинскиITA Диего Роза (Инеос Гренадиерс)
СпринтерскиNED Берт-Јан Линдеман (Џамбо-Висма)
ЕкипенBEL Лото-Судал
NationalityPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое)
◀20162018▶
Документација

Трка околу Полска 2017 — 74. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 29 јули и 4 август како дваесет и седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Дилан Тенс, кој вози за Ванти-Груп Гобер.

Екипи

уреди

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Покрај полската национална екипа, уште три други професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.[4] Бројот на возачи по екипа бил седум,[5]; сите екипи освен Канондејл-Драпак (шест возачи) направиле така и со тоа на почетокот на трката имало 153 возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)Национална екипа
 •   Полска

Распоред

уреди

Рутата на трката била објавена на 15 мај 2017 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  29 јулКраковКраков
 
рамна етапа
137  Петер Саган    Петер Саган  
2  30 јулТарновске ГуриКатовице
 
ридеста етапа
146  Саша Модоло    Дани ван Попел  
3  31 јулЈавожно – Шчирк
 
среднопланинска етапа
161  Дилан Тенс    Петер Саган  
4  1 авгЗавјерче – Забже
 
рамна етапа
238  Кејлеб Јуан    Петер Саган  
5  2 авгНагавчина – Жешув
 
ридеста етапа
130  Дани ван Попел    Петер Саган  
6  3 авгРудник за сол Вјеличка – Закопане
 
среднопланинска етапа
199  Џек Хејг    Дилан Тенс  
7  4 авгТерма Буковина – Буковина Татшањска
 
среднопланинска етапа
132,5  Ваут Пулс    Дилан Тенс  

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое2ч 56' 16
2.   Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла+ 0
3.   Дани ван Попел Инеос Гренадиерс+ 0
4.   Рикардо Минали Астана Казахстан Тим+ 0
5.   Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
6.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
7.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
8.   Павел Франчак Полска+ 0
9.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
10.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое2ч 56' 06
2.   Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла+ 4
3.   Дани ван Попел Инеос Гренадиерс+ 6
4.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 9
5.   Рикардо Минали Астана Казахстан Тим+ 10
6.   Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 10
7.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 10
8.   Павел Франчак Полска+ 10
9.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 10
10.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 10


Етапа 2

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Саша Модоло ОАЕ Емирати3ч 15' 21
2.   Дани ван Попел Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
4.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
5.   Јусеф Региги Дименжн Дата+ 0
6.   Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7.   Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
8.   Петер Саган   Бора-Хансгрое+ 0
9.   Рикардо Минали Астана Казахстан Тим+ 0
10.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дани ван Попел   Инеос Гренадиерс6ч 11' 27
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
4.   Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла+ 4
5.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 6
6.   Камил Градек Полска+ 7
7.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 9
8.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 9
9.   Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 10
10.   Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 10


Етапа 3

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс ССС Team3ч 51' 41
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 0
5.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5
6.   Од Кристијан Ејкинг Групама-ФДЖ+ 7
7.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 8
8.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 9
9.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 12
10.   Сам Омен Тим ДСМ+ 14
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое10ч 03' 02
2.   Дилан Тенс ССС Team+ 6
3.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 12
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 16
5.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
6.   Од Кристијан Ејкинг Групама-ФДЖ+ 23
7.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 24
8.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 25
9.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 25
10.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 29


Етапа 4

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла5ч 38' 49
2.   Дани ван Попел Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Петер Саган   Бора-Хансгрое+ 0
4.   Дани ван Попел Инеос Гренадиерс+ 0
5.   Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
6.   Лоренцо Манзен Групама-ФДЖ+ 0
7.   Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Енрико Батаљин Џамбо-Висма+ 0
9.   Алан Банашек ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
10.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое15ч 41' 47
2.   Дилан Тенс ССС Team+ 10
3.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 20
5.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 25
6.   Од Кристијан Ејкинг Групама-ФДЖ+ 27
7.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 28
8.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 29
9.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 29
10.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 34


Етапа 5

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дани ван Попел Инеос Гренадиерс2ч 59' 44
2.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 0
3.   Петер Саган   Бора-Хансгрое+ 0
4.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
5.   Енрико Батаљин Џамбо-Висма+ 0
6.   Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
7.   Даниел Ос ССС Team+ 0
8.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
9.   Томаш Марчињски Лото-Судал+ 0
10.   Лукаш Вишњовски Инеос Гренадиерс+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое18ч 41' 27
2.   Дилан Тенс ССС Team+ 14
3.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 20
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 24
5.   Од Кристијан Ејкинг Групама-ФДЖ+ 31
6.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 32
7.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 33
8.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 33
9.   Сам Омен Тим ДСМ+ 38
10.   Винченцо Нибали Бахреин Викториус+ 39


Етапа 6

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џек Хејг Тим Џејко АИУла4ч 58' 55
2.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 51
3.   Боб Јунгелс Судал Квик-Степ+ 51
4.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 51
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 51
6.   Винченцо Нибали Бахреин Викториус+ 51
7.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 51
8.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 51
9.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 51
10.   Сам Омен Тим ДСМ+ 51
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс  ССС Team23ч 41' 27
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 6
3.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 10
4.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 13
5.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 18
6.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 19
7.   Сам Омен Тим ДСМ+ 24
8.   Винченцо Нибали Бахреин Викториус+ 25
9.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 28
10.   Боб Јунгелс Судал Квик-Степ+ 29


Етапа 7

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс3ч 26' 20
2.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 0
3.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 0
5.   Дилан Тенс  ССС Team+ 0
6.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 5
7.   Сам Омен Тим ДСМ+ 12
8.   Џек Хејг Тим Џејко АИУла+ 14
9.   Тиџеј ван Гардерен ССС Team+ 18
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 54

Завршен пласман

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс  ССС Team27ч 07' 47
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2
3.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 3
4.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 10
5.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 13
6.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 23
7.   Сам Омен Тим ДСМ+ 36
8.   Џек Хејг Тим Џејко АИУла+ 57
9.   Винченцо Нибали Бахреин Викториус+ 1' 19
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 22


Поредок

уреди

На Трката околу Полска 2017 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[7] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[8] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2017 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[7]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со виолетова маичка.[8] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[7]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[9] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[7] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[7] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[9] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[7]

Постоел и пласман за полски возачи[10]. Се пресметувал и екипен пласман,[10] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
 
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
 
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
 
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
 
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1[11] Петер Саган Петер Саган Петер Саган Мартејн Кејзер Мартејн Кејзер Павел Франчак Гаспром-РусВело
2[12] Сака Модоло Дани ван Попел Дани ван Попел Адријан Курек Камил Градек Тим Дименжн Дата
3[13] Дилан Тенс Петер Саган Петер Саган Маќеј Патерски Рафал Мајка Бора-Хансгрое
4 Кејлеб Јуан Берт-Јан Линдеман
5 Дани ван Попел Максим Монфор
6 Џек Хејг Дилан Тенс Антван Толхук Лото-Судал
7 Ваут Пулс Диего Роза
На крај Дилан Тенс Петер Саган Диего Роза Берт-Јан Линдеман Рафал Мајка Лото-Судал

Наводи

уреди
 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. Roadbook 2017, стр. 12–13.
 5. „Tour of Poland reduces team size to seven riders“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 јуни 2017. Посетено на 29 јули 2017.
 6. „The 74th edition of the Tour de Pologne-UCI World Tour presented at the Pruszkow velodrome in Warsaw“. Трка околу Полска. Lang Team. 17 мај 2017. Посетено на 29 јули 2017.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Roadbook 2017, стр. 28–30.
 8. 8,0 8,1 Roadbook 2017, стр. 16.
 9. 9,0 9,1 Roadbook 2017, стр. 17.
 10. 10,0 10,1 Roadbook 2017, стр. 18.
 11. „Wyniki 1 etapu / Official results on the 1 stage“ (Portable Document Format). Infocity.pl. Трка околу Полска, Lang Team. 29 јули 2017. Посетено на 29 јули 2017.
 12. „Wyniki 2 etapu / Official results on the 2 stage“ (Portable Document Format). Infocity.pl. Трка околу Полска, Lang Team. 30 јули 2017. Посетено на 30 јули 2017.
 13. „Wyniki 3 etapu / Official results on the 3 stage“ (Portable Document Format). Infocity.pl. Трка околу Полска, Lang Team. 31 јули 2017. Посетено на 1 август 2017.

Извори

уреди

Надворешни врски

уреди