Борење на Летните олимписки игри 2012

Olympic rings without rims.svg

Натпреварите во борење на Летните олимписки игри 2012 беа одржани од 5 август до 12 август, во ЕкСел Центарот во Лондон. Натпреварувањето било поделено во две дисциплини, слободен стил и грчко-римски стил, кои биле поделени во различни тежински категории. Мажите се натпреваруваат во двете дисциплини, додека женските натпреварувачки учествуваат во дисциплината слободен стил. Вкупно осумнаесет златни медали биле поделени. Борењето било дел од програмата на сите Олимписки игри освен на игрите во Париз 1900.

ЕкСел Центарот
Борење на
Летните олимписки игри 2012
Wrestling pictogram.svg
Слободен стил
Мажи Жени
  55 кг     48 кг  
  60 кг     55 кг  
  66 кг     63 кг  
  74 кг     72 кг  
  84 кг      
  96 кг      
120 кг
Грчко-римски стил
  55 кг     84 кг  
  60 кг     96 кг  
  66 кг     120 кг  
  74 кг      

РаспоредУреди

Сите саатници се Британско летно време (UTC+1) [1]

Грчко-римски стилУреди

Датум Време Дисциплина
Недела, 5 август 13:00-15:45 55 кг & 74 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 55 кг & 74 кг Репасаж, Бронза и Злато
Понеделник, 6 август 13:00-15:45 60 кг, 84 кг & 120 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 60 кг, 84 кг & 120 кг Репасаж, Бронза и Злато
Вторник, 7 август 13:00-15:45 66 кг & 96 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 66 кг & 96 кг Репасаж, Бронза и Злато

Слободен стил за жениУреди

Датум Време Дисциплина
Среда, 8 август 13:00-15:45 48 кг & 63 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 48 кг & 63 кг Репасаж, Бронза и Злато
Четврток, 9 август 13:00-15:45 55 кг & 72 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 55 кг & 72 кг Репасаж, Бронза и Злато

Слободен стил за мажиУреди

Датум Време Дисциплина
Петок, 10 авгсут 13:00-15:45 55 кг & 74 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 55 кг & 74 кг Репасаж, Бронза и Злато
Сабота, 11 август 13:00-15:45 60 кг, 84 кг & 120 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
17:45-20:15 60 кг, 84 кг & 120 кг Репасаж, Бронза и Злато
Недела, 12 август 08:30-11:15 66 кг & 96 кг Квалификации; 1/8 финале; Четвртфинале; Полуфинале
12:45-15:15 66 кг & 96 кг Репасаж, Бронза и Злато

Земји учесничкиУреди

71 држава учествувале во борење на ЛОИ 2012. Во заграда е бројот на учесници по држава.

Табела на медалиУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Русија 4 2 5 11
2   Јапонија 4 0 2 6
3   Иран 3 1 2 6
4   Азербејџан 2 2 3 7
5   САД 2 0 2 4
6   Узбекистан 1 0 1 2
  Куба 1 0 1 2
8   Јужна Кореја 1 0 0 1
9   Грузија 0 3 3 6
10   Ерменија 0 1 1 2
  Канада 0 1 1 2
  Унгарија 0 1 1 2
  Индија 0 1 1 2
14   Бугарија 0 1 0 1
  Кина 0 1 0 1
  Египет 0 1 0 1
  Естонија 0 1 0 1
  Порторико 0 1 0 1
  Украина 0 1 0 1
20   Казахстан 0 0 3 3
  Шведска 0 0 2 2
22   Колумбија 0 0 1 1
  Франција 0 0 1 1
  Литванија 0 0 1 1
  Монголија 0 0 1 1
  Северна Кореја 0 0 1 1
  Полска 0 0 1 1
  Шпанија 0 0 1 1
  Турција 0 0 1 1
Вкупно 18 18 36 71

Освојувачи на медалиУреди

Слободен стил за мажиУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
55 кг
подробно
Хамид Суриан
  Иран
Ровшан Бајрамов
  Азербејџан
Петер Модос
  Унгарија
Мингијан Семенов
  Русија
60 кг
подробно
Омид Нороузи
  Иран
Реваз Лашки
  Грузија
Заур Курамагомедов
  Русија
Рјутаро Мацумото
  Јапонија
66 кг
подробно
Ким Хјеон-Ву
  Јужна Кореја
Тамаш Лоринч
  Унгарија
Манучар Цхадаиа
  Грузија
Стив Гуенот
  Франција
74 кг
подробно
Роман Влашов
  Русија
Арсен Јулфалакјан
  Ерменија
Алекдандар Казакевиќ
  Литванија
Емин Ахмадов
  Азербејџан
84 кг
подробно
Алан Хугајев
  Русија
Карам Габер
  Египет
Данијал Гаджијев
  Казахстан
Дамиан Јаниковски
  Полска
96 кг
подробно
Газем Резаи
  Иран
Рустам Тотров
  Русија
Артур Алексанијан
  Ерменија
Џими Лидберг
  Шведска
120 кг
подробно
Михаин Лопез
  Куба
Хеики Наби
  Естонија
Риза Кајалп
  Турција
Јохан Еурен
  Шведска

Грчко-римски стил за мажиУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
55 кг
подробно
Џамал Отарсултанов
  Русија
Владимир Кинчегашвили
  Грузија
Јанг Кјонг-Ил
  Северна Кореја
Кеничи Јумото
  Јапонија
60 кг
подробно
Тогрул Азгаров
  Азербејџан
Бесик Кудухов
  Русија
Колман Скот
  САД
Јогешвар Дут
  Индија
66 кг
подробно
Тацуширо Јонемицу
  Јапонија
Сушил Кумар
  Индија
Акжурек Танатаров
  Казахстан
Ливан Лопез
  Куба
74 кг
подробно
Џордан Буроух
  САД
Садех Гударзи
  Иран
Сослан Тигиев
  Узбекистан
Денис Царгуш
  Русија
84 кг
подробно
Шариф Шарифов
  Азербејџан
Јаиме Еспинал
  Порторико
Дато Марсагишвили
  Грузија
Ехсан Лашгари
  Иран
96 кг
подробно
Џејк Варнер
  САД
Валериј Андрицев
  Украина
Георги Гогшелидзе
  Грузија
Кетаг Газјумов
  Азербејџан
120 кг
подробно
Артур Тајмазов
  Узбекистан
Давид Моџманашвили
  Грузија
Комеил Газеми
  Иран
Билјај Махов
  Русија

Женски дисциплиниУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
48 кг
подробно
Хитоми Обара
  Јапонија
Марија Стадник
  Азербејџан
Клариса Чун
  САД
Карол Хјун
  Канада
55 кг
подробно
Саори Јошида
  Јапонија
Тоња Вербек
  Канада
Жакелин Рентериа
  Колумбија
Јулија Раткевич
  Азербејџан
63 кг
подробно
Каори Ичо
  Јапонија
Јинг Руиксуе
  Кина
Љубов Волосова
  Русија
Соронзонболдин Бацетег
  Монголија
72 кг
подробно
Наталија Воробиева
  Русија
Станка Златева
  Бугарија
Ѓузел Манјурова
  Казахстан
Маидер Унда
  Шпанија

НаводиУреди

  1. „Search events“. London 2012 Olympic Games and Paralympic Games. Архивирано од изворникот 2011-07-09. Посетено на 28 July 2011.

Надворешни врскиУреди