< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1200 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1200. година пред новата ера, 200. од вториот милениум п.н.е., последна од 12 век п.н.е. и прва од 1200-тите п.н.е.

1201 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1201 п.н.е.
MCC п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 92
Старогрчка ера425 пред 1. олимпијада
Асирски календар3550
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1793
Берберски календар−250
Будистички календар−656
Бурмански календар−1838
Византиски календар4308–4309
Кинески календар己未(зем. коза)
1496 или 1436
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1497 или 1437
Коптски календар−1484 – −1483
Етиопски календар−1208 – −1207
Еврејски календар2560–2561
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1144 – −1143
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1900–1901
Холоценски календар8800
Ирански календар1822 п.п. – 1821 п.п.
Исламски календар1878 п.х. – 1877 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1133
Мингуо-календар3112 пред Р. Кина
民前3112年
Нанакшахи−2668
Тајландски сончев календар−658 – −657
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1074 или −1455 или −2227
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1073 или −1454 или −2226

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4308 и 4309 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3550 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2560 и 2561 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 447 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1200 година се протега во 1436 и 1437, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1496 и 1497 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 657 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1877 и 1876 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...