< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1101 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1101. година пред новата ера, 101. од вториот милениум п.н.е., 1. од 12 век п.н.е. и втора од 1100-тите п.н.е.

1102 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1102 п.н.е.
MCI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 88
Старогрчка ера326 пред 1. олимпијада
Асирски календар3649
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1694
Берберски календар−151
Будистички календар−557
Бурмански календар−1739
Византиски календар4407–4408
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1595 или 1535
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1596 или 1536
Коптски календар−1385 – −1384
Етиопски календар−1109 – −1108
Еврејски календар2659–2660
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1045 – −1044
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1999–2000
Холоценски календар8899
Ирански календар1723 п.п. – 1722 п.п.
Исламски календар1776 п.х. – 1775 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1232
Мингуо-календар3013 пред Р. Кина
民前3013年
Нанакшахи−2569
Тајландски сончев календар−559 – −558
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−975 или −1356 или −2128
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−974 или −1355 или −2127

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4407 и 4408 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3649 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2659 и 2660 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 348 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1101 година се протега во 1535 и 1536, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1595 и 1596 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 558 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1775 и 1774 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...