< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1137 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1137. година пред новата ера, 137. од вториот милениум п.н.е., 37. од 12 век п.н.е. и осма од 1130-тите п.н.е.

1138 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1138 п.н.е.
MCXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 52
Старогрчка ера362 пред 1. олимпијада
Асирски календар3613
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1730
Берберски календар−187
Будистички календар−593
Бурмански календар−1775
Византиски календар4371–4372
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1559 или 1499
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1560 или 1500
Коптски календар−1421 – −1420
Етиопски календар−1145 – −1144
Еврејски календар2623–2624
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1081 – −1080
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1963–1964
Холоценски календар8863
Ирански календар1759 п.п. – 1758 п.п.
Исламски календар1813 п.х. – 1812 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1196
Мингуо-календар3049 пред Р. Кина
民前3049年
Нанакшахи−2605
Тајландски сончев календар−595 – −594
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−1011 или −1392 или −2164
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1010 или −1391 или −2163

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4371 и 4372 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3613 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2623 и 2624 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 384 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1137 година се протега во 1499 и 1500, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1559 и 1560 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 594 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1812 и 1811 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...