< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1106 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1106. година пред новата ера, 106. од вториот милениум п.н.е., 6. од 12 век п.н.е. и седма од 1100-тите п.н.е.

1107 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1107 п.н.е.
MCVI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 83
Старогрчка ера331 пред 1. олимпијада
Асирски календар3644
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1699
Берберски календар−156
Будистички календар−562
Бурмански календар−1744
Византиски календар4402–4403
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1590 или 1530
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1591 или 1531
Коптски календар−1390 – −1389
Етиопски календар−1114 – −1113
Еврејски календар2654–2655
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1050 – −1049
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1994–1995
Холоценски календар8894
Ирански календар1728 п.п. – 1727 п.п.
Исламски календар1781 п.х. – 1780 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1227
Мингуо-календар3018 пред Р. Кина
民前3018年
Нанакшахи−2574
Тајландски сончев календар−564 – −563
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−980 или −1361 или −2133
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−979 или −1360 или −2132

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4402 и 4403 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3644 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2654 и 2655 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 353 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1106 година се протега во 1530 и 1531, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1590 и 1591 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 563 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1780 и 1779 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...