< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1154 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1154. година пред новата ера, 154. од вториот милениум п.н.е., 54. од 12 век п.н.е. и петта од 1150-тите п.н.е.

1155 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1155 п.н.е.
MCLIV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 35
Старогрчка ера379 пред 1. олимпијада
Асирски календар3596
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1747
Берберски календар−204
Будистички календар−610
Бурмански календар−1792
Византиски календар4354–4355
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1542 или 1482
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1543 или 1483
Коптски календар−1438 – −1437
Етиопски календар−1162 – −1161
Еврејски календар2606–2607
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1098 – −1097
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1946–1947
Холоценски календар8846
Ирански календар1776 п.п. – 1775 п.п.
Исламски календар1831 п.х. – 1830 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1179
Мингуо-календар3066 пред Р. Кина
民前3066年
Нанакшахи−2622
Тајландски сончев календар−612 – −611
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1028 или −1409 или −2181
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−1027 или −1408 или −2180

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4354 и 4355 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3596 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2606 и 2607 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 401 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1154 година се протега во 1482 и 1483, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1542 и 1543 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 611 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1830 и 1829 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...