< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1186 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1186. година пред новата ера, 186. од вториот милениум п.н.е., 86. од 12 век п.н.е. и седма од 1180-тите п.н.е.

1187 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1187 п.н.е.
MCLXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 3
Старогрчка ера411 пред 1. олимпијада
Асирски календар3564
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1779
Берберски календар−236
Будистички календар−642
Бурмански календар−1824
Византиски календар4322–4323
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1510 или 1450
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1511 или 1451
Коптски календар−1470 – −1469
Етиопски календар−1194 – −1193
Еврејски календар2574–2575
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1130 – −1129
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1914–1915
Холоценски календар8814
Ирански календар1808 п.п. – 1807 п.п.
Исламски календар1864 п.х. – 1862 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1147
Мингуо-календар3098 пред Р. Кина
民前3098年
Нанакшахи−2654
Тајландски сончев календар−644 – −643
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1060 или −1441 или −2213
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1059 или −1440 или −2212

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4322 и 4323 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3564 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2574 и 2575 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 433 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1186 година се протега во 1450 и 1451, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1510 и 1511 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 643 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1863 и 1861 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...