< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1152 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1152. година пред новата ера, 152. од вториот милениум п.н.е., 52. од 12 век п.н.е. и трета од 1150-тите п.н.е.

1153 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1153 п.н.е.
MCLII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 37
Старогрчка ера377 пред 1. олимпијада
Асирски календар3598
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1745
Берберски календар−202
Будистички календар−608
Бурмански календар−1790
Византиски календар4356–4357
Кинески календар丁未(огн. коза)
1544 или 1484
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
1545 или 1485
Коптски календар−1436 – −1435
Етиопски календар−1160 – −1159
Еврејски календар2608–2609
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1096 – −1095
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1948–1949
Холоценски календар8848
Ирански календар1774 п.п. – 1773 п.п.
Исламски календар1828 п.х. – 1827 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1181
Мингуо-календар3064 пред Р. Кина
民前3064年
Нанакшахи−2620
Тајландски сончев календар−610 – −609
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−1026 или −1407 или −2179
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−1025 или −1406 или −2178

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4356 и 4357 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3598 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2608 и 2609 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 399 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1152 година се протега во 1484 и 1485, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1544 и 1545 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 609 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1827 и 1826 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...