< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1107 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1107. година пред новата ера, 107. од вториот милениум п.н.е., 7. од 12 век п.н.е. и осма од 1100-тите п.н.е.

1108 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1108 п.н.е.
MCVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 82
Старогрчка ера332 пред 1. олимпијада
Асирски календар3643
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1700
Берберски календар−157
Будистички календар−563
Бурмански календар−1745
Византиски календар4401–4402
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1589 или 1529
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1590 или 1530
Коптски календар−1391 – −1390
Етиопски календар−1115 – −1114
Еврејски календар2653–2654
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1051 – −1050
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1993–1994
Холоценски календар8893
Ирански календар1729 п.п. – 1728 п.п.
Исламски календар1782 п.х. – 1781 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1226
Мингуо-календар3019 пред Р. Кина
民前3019年
Нанакшахи−2575
Тајландски сончев календар−565 – −564
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−981 или −1362 или −2134
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−980 или −1361 или −2133

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4401 и 4402 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3643 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2653 и 2654 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 354 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1107 година се протега во 1529 и 1530, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1589 и 1590 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 564 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1781 и 1780 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...