< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1123 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1123. година пред новата ера, 123. од вториот милениум п.н.е., 23. од 12 век п.н.е. и четвртта од 1120-тите п.н.е.

1124 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1124 п.н.е.
MCXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 66
Старогрчка ера348 пред 1. олимпијада
Асирски календар3627
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1716
Берберски календар−173
Будистички календар−579
Бурмански календар−1761
Византиски календар4385–4386
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1573 или 1513
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1574 или 1514
Коптски календар−1407 – −1406
Етиопски календар−1131 – −1130
Еврејски календар2637–2638
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1067 – −1066
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1977–1978
Холоценски календар8877
Ирански календар1745 п.п. – 1744 п.п.
Исламски календар1799 п.х. – 1798 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1210
Мингуо-календар3035 пред Р. Кина
民前3035年
Нанакшахи−2591
Тајландски сончев календар−581 – −580
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−997 или −1378 или −2150
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−996 или −1377 или −2149

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4385 и 4386 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3627 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2637 и 2638 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 370 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1123 година се протега во 1513 и 1514, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1573 и 1574 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 580 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1798 и 1797 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...