< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1102 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1102. година пред новата ера, 102. од вториот милениум п.н.е., 2. од 12 век п.н.е. и трета од 1100-тите п.н.е.

1103 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1103 п.н.е.
MCII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 87
Старогрчка ера327 пред 1. олимпијада
Асирски календар3648
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1695
Берберски календар−152
Будистички календар−558
Бурмански календар−1740
Византиски календар4406–4407
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1594 или 1534
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1595 или 1535
Коптски календар−1386 – −1385
Етиопски календар−1110 – −1109
Еврејски календар2658–2659
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1046 – −1045
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1998–1999
Холоценски календар8898
Ирански календар1724 п.п. – 1723 п.п.
Исламски календар1777 п.х. – 1776 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1231
Мингуо-календар3014 пред Р. Кина
民前3014年
Нанакшахи−2570
Тајландски сончев календар−560 – −559
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−976 или −1357 или −2129
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−975 или −1356 или −2128

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4406 и 4407 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3648 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2658 и 2659 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 349 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1102 година се протега во 1534 и 1535, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1594 и 1595 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 559 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1776 и 1775 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...