< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1158 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1158. година пред новата ера, 158. од вториот милениум п.н.е., 58. од 12 век п.н.е. и деветта од 1150-тите п.н.е.

1159 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1159 п.н.е.
MCLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 31
Старогрчка ера383 пред 1. олимпијада
Асирски календар3592
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1751
Берберски календар−208
Будистички календар−614
Бурмански календар−1796
Византиски календар4350–4351
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1538 или 1478
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1539 или 1479
Коптски календар−1442 – −1441
Етиопски календар−1166 – −1165
Еврејски календар2602–2603
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1102 – −1101
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1942–1943
Холоценски календар8842
Ирански календар1780 п.п. – 1779 п.п.
Исламски календар1835 п.х. – 1834 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1175
Мингуо-календар3070 пред Р. Кина
民前3070年
Нанакшахи−2626
Тајландски сончев календар−616 – −615
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−1032 или −1413 или −2185
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1031 или −1412 или −2184

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4350 и 4351 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3592 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2602 и 2603 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 405 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1158 година се протега во 1478 и 1479, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1538 и 1539 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 615 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1834 и 1833 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...