< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1183 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1183. година пред новата ера, 183. од вториот милениум п.н.е., 83. од 12 век п.н.е. и четвртта од 1180-тите п.н.е.

1184 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1184 п.н.е.
MCLXXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 6
Старогрчка ера408 пред 1. олимпијада
Асирски календар3567
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1776
Берберски календар−233
Будистички календар−639
Бурмански календар−1821
Византиски календар4325–4326
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1513 или 1453
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1514 или 1454
Коптски календар−1467 – −1466
Етиопски календар−1191 – −1190
Еврејски календар2577–2578
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1127 – −1126
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1917–1918
Холоценски календар8817
Ирански календар1805 п.п. – 1804 п.п.
Исламски календар1860 п.х. – 1859 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1150
Мингуо-календар3095 пред Р. Кина
民前3095年
Нанакшахи−2651
Тајландски сончев календар−641 – −640
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1057 или −1438 или −2210
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−1056 или −1437 или −2209

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4325 и 4326 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3567 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2577 и 2578 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 430 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1183 година се протега во 1453 и 1454, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1513 и 1514 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 640 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1859 и 1858 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...