< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1198 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1198. година пред новата ера, 198. од вториот милениум п.н.е., 98. од 12 век п.н.е. и деветта од 1190-тите п.н.е.

1199 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1199 п.н.е.
MCXCVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 94
Старогрчка ера423 пред 1. олимпијада
Асирски календар3552
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1791
Берберски календар−248
Будистички календар−654
Бурмански календар−1836
Византиски календар4310–4311
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1498 или 1438
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1499 или 1439
Коптски календар−1482 – −1481
Етиопски календар−1206 – −1205
Еврејски календар2562–2563
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1142 – −1141
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1902–1903
Холоценски календар8802
Ирански календар1820 п.п. – 1819 п.п.
Исламски календар1876 п.х. – 1875 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1135
Мингуо-календар3110 пред Р. Кина
民前3110年
Нанакшахи−2666
Тајландски сончев календар−656 – −655
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1072 или −1453 или −2225
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−1071 или −1452 или −2224

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4310 и 4311 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3552 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2562 и 2563 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 445 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1198 година се протега во 1438 и 1439, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1498 и 1499 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 655 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1875 и 1874 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...