< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1121 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1121. година пред новата ера, 121. од вториот милениум п.н.е., 21. од 12 век п.н.е. и втора од 1120-тите п.н.е.

1122 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1122 п.н.е.
MCXXI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 68
Старогрчка ера346 пред 1. олимпијада
Асирски календар3629
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1714
Берберски календар−171
Будистички календар−577
Бурмански календар−1759
Византиски календар4387–4388
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1575 или 1515
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1576 или 1516
Коптски календар−1405 – −1404
Етиопски календар−1129 – −1128
Еврејски календар2639–2640
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1065 – −1064
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1979–1980
Холоценски календар8879
Ирански календар1743 п.п. – 1742 п.п.
Исламски календар1797 п.х. – 1796 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1212
Мингуо-календар3033 пред Р. Кина
民前3033年
Нанакшахи−2589
Тајландски сончев календар−579 – −578
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−995 или −1376 или −2148
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−994 или −1375 или −2147

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4387 и 4388 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3629 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2639 и 2640 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 368 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1121 година се протега во 1515 и 1516, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1575 и 1576 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 578 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1796 и 1795 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...