< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1165 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1165. година пред новата ера, 165. од вториот милениум п.н.е., 65. од 12 век п.н.е. и шеста од 1160-тите п.н.е.

1166 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1166 п.н.е.
MCLXV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 24
Старогрчка ера390 пред 1. олимпијада
Асирски календар3585
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1758
Берберски календар−215
Будистички календар−621
Бурмански календар−1803
Византиски календар4343–4344
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1531 или 1471
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1532 или 1472
Коптски календар−1449 – −1448
Етиопски календар−1173 – −1172
Еврејски календар2595–2596
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1109 – −1108
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1935–1936
Холоценски календар8835
Ирански календар1787 п.п. – 1786 п.п.
Исламски календар1842 п.х. – 1841 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1168
Мингуо-календар3077 пред Р. Кина
民前3077年
Нанакшахи−2633
Тајландски сончев календар−623 – −622
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1039 или −1420 или −2192
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−1038 или −1419 или −2191

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4343 и 4344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2595 и 2596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 412 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1165 година се протега во 1471 и 1472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1531 и 1532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 622 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1841 и 1840 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...