< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1153 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1153. година пред новата ера, 153. од вториот милениум п.н.е., 53. од 12 век п.н.е. и четвртта од 1150-тите п.н.е.

1154 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1154 п.н.е.
MCLIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 36
Старогрчка ера378 пред 1. олимпијада
Асирски календар3597
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1746
Берберски календар−203
Будистички календар−609
Бурмански календар−1791
Византиски календар4355–4356
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1543 или 1483
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1544 или 1484
Коптски календар−1437 – −1436
Етиопски календар−1161 – −1160
Еврејски календар2607–2608
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1097 – −1096
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1947–1948
Холоценски календар8847
Ирански календар1775 п.п. – 1774 п.п.
Исламски календар1830 п.х. – 1828 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1180
Мингуо-календар3065 пред Р. Кина
民前3065年
Нанакшахи−2621
Тајландски сончев календар−611 – −610
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−1027 или −1408 или −2180
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−1026 или −1407 или −2179

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4355 и 4356 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3597 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2607 и 2608 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 400 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1153 година се протега во 1483 и 1484, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1543 и 1544 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 610 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1829 и 1827 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...