< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1160 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1160. година пред новата ера, 160. од вториот милениум п.н.е., 60. од 12 век п.н.е. и прва од 1160-тите п.н.е.

1161 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1161 п.н.е.
MCLX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 29
Старогрчка ера385 пред 1. олимпијада
Асирски календар3590
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1753
Берберски календар−210
Будистички календар−616
Бурмански календар−1798
Византиски календар4348–4349
Кинески календар己亥(зем. свиња)
1536 или 1476
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
1537 или 1477
Коптски календар−1444 – −1443
Етиопски календар−1168 – −1167
Еврејски календар2600–2601
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1104 – −1103
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1940–1941
Холоценски календар8840
Ирански календар1782 п.п. – 1781 п.п.
Исламски календар1837 п.х. – 1836 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1173
Мингуо-календар3072 пред Р. Кина
民前3072年
Нанакшахи−2628
Тајландски сончев календар−618 – −617
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−1034 или −1415 или −2187
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−1033 или −1414 или −2186

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4348 и 4349 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3590 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2600 и 2601 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 407 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1160 година се протега во 1476 и 1477, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1536 и 1537 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 617 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1836 и 1835 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...